Dúfam, že som už za polovicou v liečbe tejto pliagy a ani zďaleka si nedovolím povedať, že som už úplne “za vodou”. Snažím sa ďalej riešiť aspoň neodkladné pracovné veci a sledujem, čo sa deje. O chaose v rámci vládnej koalície sa neoplatí ani hovoriť.
Tragické je, že ľuďom sa už zdá, že vládnej koalícii tento vlastný absurdistan vyhovuje, lebo ľudia sa viac zaoberajú vzťahmi medzi jej členmi ako jej neschopnosťou urobiť niečo podstatné pre zlepšovanie situácie v nemocniciach alebo v ambulantnej liečbe. Ale analýzy vnútornej politiky nechám iným, povolanejším a dotknem sa vakcinačného procesu z hľadiska EÚ.
Zaráža ma, ako ani Európska lieková agentúra (EMA), ani ŠUKL stále nepozastavili očkovanie vakcínou od AstraZeneca napriek viacerým úmrtiam, ku ktorým došlo v dôsledku trombóz vytvorených v dňoch a týždňoch nasledujúcich po jej podaní na celom svete.
Ja vôbec netvrdím, že je niečo, čo dokazuje, že na vine spomínaných úmrtí je práve táto vakcína, ale minimálne podozrenie tu je a nejaké ubezpečenia výrobcu ho isto nerozptýli. Inak by asi už mnohé vyspelé štáty očkovanie touto značkou nezastavili.
Prečo ale stále váha EMA? A prečo ku kroku, ktorý podnikli v Rakúsku, Nemecku, Holandsku, Dánsku, ale aj v takom Bulharsku, kde očkovanie napreduje ešte pomalšie ako u nás, nepristúpi ŠUKL, ktorá nás naposledy pri diskusii o Sputniku V ubezpečovala, ako jej veľmi záleží na bezpečnosti? Nejde predsa o zastavenie, ale pozastavenie, pokiaľ sa podozrenie úplne nevylúči.
Zaujímavé je ale, že pokiaľ oficiálne vedúci predstavitelia Európskej komisie, či EMA, ale aj mnohí poslanci stále neodvolali svoje tvrdenia o Sputniku ako o geopolitickej zbrani Kremľa, za oponou v v niektorých členských štátoch akoby sa predsa nálada začala meniť.
Niet sa čomu čudovať, keď vakcinácia v EÚ napreduje oveľa pomalšie akoby sme si predstavovali a vakcíny od AstraZeneca ležia nechcené v skladoch v štátoch ako Nemecko, kde pritom hovoria o takmer istom nástupe tretej vlny korony.
Ako to ale so Sputnikom V nakoniec skončí, je ťažké predpovedať. Možné je aj to, že pokiaľ ho EMA schváli (možno až v máji), výrobcom z portfólia EMA sa medzitým podarí zintenzívniť dodávky a uzavrieť kontrakt na úrovni EÚ so Sputnikom už nebude treba. Najmä, ak je jasné, že taký kontrakt by spôsobil jasnejšie rozdelenie štátov EÚ na tie, ktoré nechcú s mať s Rusmi spoločné nič, aj keď ide o zdravie a tými, ktoré chcú s Ruskom aspoň v niektorých oblastiach spolupracovať.
Nateraz ale skutočné zrýchlenie vakcinácie, ktoré by podstatne utlmilo šírenie ochorenia COVID-19, nehrozí. A tak miesto riešenia koaličných sporov by sa vláda mala už naozaj sustrediť na zlepšenie procesov ambulantnej liečby, trasovanie infikovaných a ich kontaktov a zabezpečenie dostatku aspoň nápomocných liekov.
Aj keď ani jeden z nich nie je špecificky účinný na COVID-19, vhodná kombinácia a správne načasovanie ich podávania môže určite zabrániť prepuknutiu mnohých prípadov ochorenia do závažných stavov.