Žijeme v krásnej krajine so zvláštnymi ľuďmi. Neustále sa sťažujú, ale veľa vydržia. Iste viac ako ľudia v krajinách na západ od nás. Na jar takmer so stopercentnou disciplínou rešpektovali lockdown a posledné mesiace sa opakovane podrobujú tzv.skríningu, či celoplošnému testovaniu, o ktorého prínose nie sú ani presvedčení. To by asi nerobili nikde inde v Európe, ibaže by to testovanie bolo dobrovoľné a zároveň bolo podmienkou pre nástup do práce, ako je to u nás…
Je jasné, že všade bojujú proti šíreniu ochorenia COVID-19, ktorý – ako sa ukazuje – prináša oveľa viac obetí ako všetky doterajšie chrípky. Všade s ním bojujú po svojom. Napríklad v Mozambiku najmä bylinkami ako je eukalyptus alebo palina, v Južnej Amerike, Egypte, Bangladéši alebo v časti Indie nasadzovaním ivermektínu a vo väčšine vyspelých štátov nejakou kombináciou lockdownu a očkovania. Vo vyspelých štátoch takisto masívne testujú spoľahlivejšími PCR testami a v lokalizovaných ohniskách siahajú aj po antigénovom testovaniu.
U nás je to všetko dokopy a ešte aj niečo viac. Nielen bylinky, ale aj ústna voda s nosovým sprejom. Ja vôbec netvrdím, že to nemá žiadny účinok. V niektorých nemocniciach si dokonca aj lekári aplikujú lacný a u nás vo forme pre ľudí nedostupný ivermektín.
Pre mňa je smutné, že sa tento liek viac neskúma a naopak, väčšina médií hlavného prúdu a medializovaných odborníkov sa nad účinosťou ivermektínu iba pousmieva alebo odporúčanie ho aplikovať označujú za hoax. Prečo? Iba preto, že účinnosť tohto antiparazitika a antihelmetika kedysi používaného najmä proti svrabu nebola preukázaná dvojito zaslepenými randomizovanými testami?
Podobne, ako inde v Európe, aj u nás sa už očkuje. Zďaleka nie tak rýchlo ako v Izraeli alebo vo Veľkej Británii, či v Dánsku, ale viac či menej úspešne, ale vakcinácia zatiaľ prebieha iba jednou značkou vakcíny. Stále tiež platí akýsi stredne ťažký lockdown, na ktorý sme si už pomaly zvykli.
Okrem tohto všetkého a klasickej liečby s použitím imunosupresív, či kortikoidov, čo ešte do leta bolo oficiálne tiež tabu, sa u nás robí niečo, čo nikde inde vo svete. Paušálne a celoplošne sa testuje antigénovými testami, ktoré inde nepovažujú za veľmi presné a preto ich používajú iba v lokálnych ohniskách nákazy a aj to trochu inak ako u nás. Keď už po nich siahnu, tak ich aplikujú trikrát do týždňa v tých lokalitách alebo komunitách, kde sa predpokladá rýchle a intenzívne šírenie nákazy. Tak totiž dokážu infikovaných úspešnejšie “vychytať”.
Napriek všetkým predpovediam rôznych kuvikov som presvedčený, že aj toto celoplošné testovanie je odsúdené na úspech. Nielen kvôli tomu, že nijak inak jeho výsledok nebude prezentovať náš premiér alebo iní členovia vlády, ale aj kvôli tomu, že v v týchto a ešte aj v ďalších zopár dňoch dôjde určite k zníženiu absolútnych počtov osôb, ktoré denne pozitívne diagnostikujú PCR testami a najmä k zníženiu podielu infikovaných z celkového počtu testovaných. A bohužiaľ aj médiá, podobne ako začiatkom novembra to nebudú pripisovať lockdownu, ale najmä tomuto brannému cvičeniu. Ale je to ozaj tak?
Viackrát som tu písal, že vzhľadom na rozšírenie tohto ochorenia, ako aj na fakt, že nemôžeme ostať na roky takto zavretí, jediným účinným nástrojom boja je buď účinné a bezpečné očkovanie alebo liek v podobe nového špecifického antivirotika. Ale špecifické antivirotikum tu ešte nie je! Preto sa aj ja prihováram za skutočné odskúšanie a v prípade úspešnosti aj masívne nasadenie ivermektínu, samozrejme okrem dobre známych vitamínov D3, C, B, zinku, melatonínu a kvercetínu. Je jasné, že u ťažších prípadov sa budú aj naďalej nasadzovať kortikoidy, antibiotiká a imunosupresíva… Vzhľadom na situáciu sa už dlhšie prihováram aj za úspešné preočkovanie kritickej masy ľudí. Mrhanie odborného a vôbec ľudského potenciálu na celoplošný skríning antigénovými testami -najmä v tejto situácii, keď sa už šíri aj vysoko infekčná anglická mutácia koronavírusu – nepovažujem za účinné riešenie. Mimochodom, celoplošné testovanie som za účinné riešenie nepovažoval ani koncom októbra.
Energia by sa mala skôr investovať do zabezpečenia dostatočného množstva vakcinačných dávok rôznych druhov vakcín v potrebnom čase. Je dobre, že vláda zabezpečila dodávky ďalších miliónov vakcín od Pfizeru a Moderny, ale má to dva mínusy. Prvým je, že neprídu hneď a stále ide o ten istý typ vakcíny. V tejto súvislosti musím priznať, že ma veľmi potešilo, že premiér Igor Matovič sa v piatok počas debaty s nami, poslancami EP a NR SR stotožnil so mnou v tom, že ľudia majú legitímne právo vybrať si vakcínu, ktorou chcú byť zaočkovaní, samozrejme, akonáhle ich bude na Slovensku viac. Podľa mnohých lekárov by Slovensko mohlo v očkovaní preradiť na oveľa vyššiu rýchlosť, ale tých dávok nie je stále v potrebnom čase dostatok. A o možnosti vybrať si sa zatiaľ ani nedá hovoriť, keďže oficiálne okrem vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna založených na mRNA technológii, žiadna z tradičnejších vektorových adenovírusových vakcín na Slovensku nie je.
Chcem veriť, že všetko sa už skoro napraví. Som opatrným optimistom. Možno už o niekoľko málo týždňov prídu na Slovensko nielen ďalšie státisíce dávok od PfizerBioNTech a Moderny, ale aj od AstraZeneca a prípadne aj od Sputniku, ak bude čoskoro schválený aj v EÚ. Verím, že si budeme môcť vybrať a takisto verím, že aj ivermektínu sa podarí získať si pozornosť kompetentných povoľovacích orgánov a že sa preukáže, že je naozaj účinným liekom a začne sa potom aj masívnejšie využívať. Každý život stojí za to. Nielen ten náš a naších blízkych.
