Zatiaľ čo vládna koalícia na Slovensku prakticky odmieta skutočnú diskusiu v našom parlamente o opatreniach na zmiernenie dopadov obrovského nárastu cien tepla, elektriny a plynu najmä na občanov a malé firmy, v Európskom parlamente takúto výmenu názorov budeme mať už na budúcotýždňovom pléne v Štrasburgu.
Je tomu tak najmä vďaka úsiliu našej sociálno-demokratickej frakcie v našom výbore preenergetiku a priemysel, kde tlačíme aj na prijatie rezolúcie, čo niektoré pravicové frakcie zdanlivo nepochopiteľne odmietajú. V tejto rezolúcii budeme menovať a analyzovať nielen príčiny nevídaného nárastu cien energie, ale aj opatrenia na zabránenie splanutia takýchto situácii v budúcnosti. Dokument, ktorý s kolegami pripravujeme, musí apelovať najmä na prijatie nástrojov proti prehlbovaniu energetickej chudoby a celkovej chudoby Európanov, keďže vysoké ceny energie sa prejavia aj do cien potravín a prinesú existenčné problémy najmä menším firmám.
Podľa odhadov odborníkov s príchodom zimy môže počet ľudí žijúcich v energetickej chudobe narásť až na 80 miliónov, čo by predstavovalo rekordný počet ľudí v únii, ktorí si zo svojich príjmov nedokážu dostatočne vyhriať svoju domácnosť alebo ich situácia prinúti spaľovať plasty a iný odpad.
O tomto všetkom sme dnes dlhé hodiny rokovali aj na výjazdovom zasadnutí našej frakcie na Malte, ktorej sociálno-demokratická vláda predstavila vlastné účinné opatrenia na znižovanie energetickej chudoby a sociálnych nerovností medzi občanmi. Ja som nástojil najmä na potrebe posilnenia tzv. energetickej bezpečnosti v Európe, čo možno docieliť viacerými konkrétnymi opatreniami. Niekedy o tom napíšem viac.