Pokojné a príjemné veľkonočné sviatky aj napriek očakávanému ochladeniu a najmä pokračujúcemu a iba veľmi pomaly ustupujúcemu koronavírusu Vám, vážení a milí priatelia a priateľky, zo srdca prajem.

Dnes bol naozaj takmer letný deň, keď aj u nás na Piargu v Štiavnických vrchoch vo výške 710 m/nad morom teplomer ukazoval viac ako 18C a takýto deň sa nedá využiť na nič lepšie ako zdravotné prechádzky na rekondíciu po chorobe. Zatiaľ to s nimi nepreháňam, ale toto teplo mi naozaj prialo. Mám aj novinky z oblasti očkovania, v ktorom Slovensko zatiaľ patrí medzi priemerné štáty EÚ, ale ešte pred začiatkom leta mu hrozí prepad na chvost.
Neschopnosť slovenskej vlády zabezpečiť primerané množstvo vakcinačných dávok proti ochoreniu COVID-19 pre svojich obyvateľov už do tohto leta aspoň čiastočne vykompenzuje dnešná dohoda 19 štátov EÚ. Tie – ako dnes prisľúbili – sa vzdajú takmer troch miliónov dávok (2,8 milióna) v prospech tých, ktoré by podľa doterajších prepočtov mali dostať ešte menej očkovacích látok ako stačí na zaočkovanie aspoň polovice populácie.
Ide o dávky zo šarže 10 miliónov, ktoré na pozitívne prekvapenie sľúbil Pfizer-BioNTech presunúť z druhého polroka ešte na druhý štvrťrok. Pôvodný návrh využiť celých 10 miliónov zablokovali niektoré štáty už predvčerom a včera sa veľvyslanci nedohodli opäť.
Dnes dosiahnutie aspoň kompromisnej dohody o prerozdelení troch miliónov, keď ostatných sedem miliónov sa bude prerozdelovať cez tzv.pro-rata systém, zablokovali Rakúsko, Česká republika a Slovinsko. Tie mimochodom takisto pred začiatkom leta nebudú v miere zaočkovanosti patriť medzi premiantov.
Mali by ale byť na tom určite lepšie ako Slovensko, Estónsko, Lotyšsko a najmä Bulharsko a Chorvátsko, ktoré podľa aktuálnych prepočtov na základe objednaných množstiev dostanú menej ako stačí pre polovicu ich populácie. Slovensko si v rámci teoreticky pridelenej kvóty od Pfizer-BioNTech podľa informácií zo zdrojov EÚ objednalo iba 56 percent, Lotyšsko dokonca iba 41 percent a Chorvátsko s Bulharsko niečo cez 46 percent.
Pokiaľ ide o očkovaciu látku od Astra-Zeneca, Európska lieková agentúra (EMA) naďalej trvá na svojom stanovisku, že ide o bezpečnú a účinnú vakcínu a neexistuje v súčasnosti žiadne špecifické riziko jej využívania, či už ide o vek, pohlavie alebo zrážanlivosť krvi. Príčinnú súvislosť medzi touto vakcínou a reportovanými zrazeninami a následnými úmrtiami ale podľa EMA nemožno vylúčiť, a tak ďalšie skúmanie pokračuje.