O tom, ako bojovať s klimatickými zmenami bez výrazných negatívnych účinkov, či už ide o znižovanie konkurencieschopnosti našej ekonomiky, nárast účtov za teplo alebo za používanie automobilov som sa tento víkend rozprával s občanmi a návštevníkmi historického centra Banskej Štiavnice. Debatu uviedla dlhoročná primátorka Naďa Babiaková a moderoval známy analytik, historik a publicista Edo Chmelár.
Na inej debate, tentoraz so seniormi najmä od Zvolena sme si zasa objasňovali ako zabrániť prehlbovaniu chudoby u dôchodcov. Je treba si čestne povedať, čo v oblasti sociálneho zabezpečenia a zlepšovania finačného postavenia zamestnancov a dôchôdcov môže urobiť Európska únia a priznať si, že toho veľa nie je.
Taxatívne vymedzovať minimálnu mzdu a ani minimálny dôchodok EÚ naozaj nemôže. Povedali sme si, čo je na pleciach vlády, a čo si musia vybojovať zamestnanci priamo alebo cez svoje reprezentatívne zastúpenia, vrátane odborov.
Milou večernou bodkou stretnutí so Štiavničanmi bola aj moja účasť na krste nového CD-čka miestneho folklórneho súboru Sitňan, ktorý sa zameriava aj na popularizovanie baníckych a pastierskych piesní z nášho mesta a jeho okolia. V tomto ich úsilí im zo srdca prajem veľa úspechov.
Všetko bolo v poriadku, ale jediné, z čoho mi je naozaj smutno, je prehlbujúca sa polarizácia spoločnosti, dokonca aj v rámci rodín, priateľov a známych, pokiaľ ide o vzťah k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Zdá sa mi, akoby sa z týchto dvoch skupín stávali zarytí nepriatelia a bohužiaľ tak vláda, politici, ako aj médiá mnohými svojimi počinmi tejto polarizácii iba napomáhajú.
Či sme sa zaočkovali, alebo sa zaočkovať z rôznych vážnych dôvodov nechceme, musíme ostať plnoprávnymi občanmi a vzájomne sa rešpektovať. Ja som sa zaočkovať dal, ale nepáči sa mi, ak zaočkovaní z akoby presvedčenia svojej nadradenosti prezývajú nezaočkovaných dezolátmi. Priznám sa, v podstate ani nerozumiem, čo to znamená.
Chýbajú mi u nás skutočné debaty odborníkov z oboch táborov, ktoré by ľuďom pomohli dostať sa z tohto informačno-komunikačného chaosu. Ani platená propaganda a už vôbec nie nejaká lotéria rozdelenie spoločnosti nezacelia.