Konečne nemusím pracovať iba on-line a po prvý raz od prekonaného ochorenia na COVID-19 som celý pracovný týždeň v Bruseli. Tešil som sa, že uvidím svojich kolegov z rôznych štátov a nielen tých, s ktorými nás spája podobný pohľad na vývoj v EÚ. Predsa len je ale ľahšie sa dohadovať s poslancami zdieľajúcimi aj podobný prístup k presadzovaniu riešení, ktoré uľahčia život našim občanom a zároveň nepoškodia národné záujmy.
Príkladom toho sú aj odštartované rokovania s kolegami o ďalšom skvalitnení roamingových služieb na mobilné telefonovanie, SMS, keďže som v tejto veci tieňovým spravodajcom.
Vo svojom výbore som presadzoval návrat k tzv. pro-rata systému v rámci vakcinačného procesu, čo znamená, že aj Slovensko napriek vážnym pochybeniam vlády bude môcť do leta zaočkovať vytýčených 70 percent svojho obyvateľstva. Potom by sa aj pre Slovákov mohlo zľahčiť cestovanie na letné dovolenky, pretože vydávanie tzv. kovid pasov nadobudne význam iba vtedy, ak medzi štátmi nebudú veľké disproporcie v miere zaočkovania.
Nástojil som, že aj po zavedení kovid pasov musí očkovanie ostať dobrovoľným a nemôže byť podmienkou na voľný pohyb po celej EÚ. Rovnocennou alternatívou počas trvania tejto pandémie musí ostať absolvovanie testov alebo preukázanie sa potvrdením o už prekonanom ochorení.
Z Bruselu, kde v tomto období zvykne bývať oveľa smutnejšie a chladnejšie počasie ako u nás, ale tentoraz je celkom pekne a dokonca aj o niekoľko stupňov viac, Vám všetkým prajem pekný večer.