Po štyroch mesiacoch opäť s fyzickou prítomnosťou lídrov sa v piatok začne summit EÚ, ktorý napovie veľa o tom, či sa únia ešte v krízových situáciach dokáže zmobilizovať a zjednotiť. V uliciach Bruselu tomu ale zatiaľ nič nenasvedčuje. Pred budovami Európskej rady, komisie a parlamentu panuje “koronové” a už aj predprázdninové ticho.
Aby sa dalo povedať, že sa únia zmobilizovala a zjednotila, musí na tomto summite dosiahnuť dohodu o celkovom finančnom balíku, ako aj jeho jednotlivých častiach vzťahujúcich sa na obnovu krízou výrazne stlmenej európskej ekonomiky. Ale ani tomu zatiaľ nič nenapovedá, lebo aj keď všetci veria, že sa dohoda nakoniec podarí dosiahnuť, názory jednotlivých skupín štátov na to, ako by mala vyzerať, sa zatiaľ nijako podstatne nezblížili.
Mierne kritické názory na túto tému zaznievali aj počas nášho dnešného stretnutia s komisárom Paolom Gentilonim, ktorému som sa ako spravodajca EP pre nový Nástroj na podporu platobnej schopnosti firiem zdôraznil, že peniaze treba prerozdeliť spravodlivo medzi všetky členské štáty, regióny a krízou najviac postihnuté spoločnosti. A prednosť by mali dostať tie štáty, ktoré nedokážu svojim firmám pomôcť cez vlastné schémy štátnej pomoci. Nemôžeme dopustiť krach inak relatívne zdravých podnikov a tým aj veľké prepúšťanie ľudí.
O tomto nástroji budem zajtra daľej rokovať s kolegami v rámci pracovnej skupiny a vo štvrtok s celým výborom. Verím, že sa nám podarí nájsť dohodu a naplniť predsavzatie, že tento nástroj bude jedným z prvých funkčných balíkov z celého plánu obnovy.