Lockdown
Tak nakoniec nebudú ďalšie celoplošné testovania, ale naozajstný lockdown. Tvrdé uzavretie ekonomiky, služieb a prakticky celej spoločnosti je tým najhorším riešením, ku ktorému sa siaha a podľa doterajších skúseností ho bohužiaľ vlády zavádzajú väčšinou, keď je už neskoro. Potom sú tvrdšie a zbytočne dlhšie trvajú.
Tak je to aj v našom prípade. Tento lockdown prichádza nielen neskoro, ale aj v zlom čase a len spečatí tento rok plný chaotických improvizácií realizovaných bez akejkoľvek predvídateľnosti.
Naozaj je škoda, že vláda na konci leta podcenila situáciu a nezaviedla opatrenia ako testovanie všetkých, ktorých prišli na Slovensko zo zahraničia. Nezaviedla ich a tak sa situácia ďalej zhoršovala. Vtedy, najneskôr koncom októbra mala pristúpiť k tvrdšiemu lockdownu ako vynútenému zlému riešeniu. Už vtedy sa zaň vyslovovali odborníci a mohli sme sa vyhnúť “dobrovoľnému” opakovanému antigénovému testovaniu. Totiž celoplošné antigénové testovanie – ak je celoplošné – neprinesie vytúžený efekt a iba pripraví o sily zdravotnícky personál a znechutí väčšinu ľudí, najmä ak je povinno-dobrovoľné, ako bolo u nás.
Pozor, opakujem, nie som proti antigénovému testovaniu, hoci je veľmi nepresné, ale jeho využitie je vhodné iba na kontrolu lokálnych ohnísk alebo jednotlivých segmentov. Také je aj odporúčanie Európskej komisie.
Keby prišiel lockdown na konci októbra, mohol byť oveľa kratší a mali by sme ho už dávno za sebou a mohli sme sa pokojne tešiť na vianočné sviatky. A hlavne by sme predišli desiatkam zbytočne mŕtvych ľudí. Zatiaľ síce oficiálne nevieme, aký bude v skutočnosti tento lockdown, ale má byť dlhý a prísny. Ak sa tak stane, berme to aj z tej pozitívnej stranky, že nielen zabránime tradičnému predvianočnému zhonu, ale hlavne desiatkam nových úmrtí, ktoré by zákonite prišli o niekoľko týždňov. Už dnes sú totiž rekordné čísla v počte hospitalizovaných, ako aj v počte ľudí na intenzívkach a na umelej ventilácii.
Dúfam, že zajtra sa popri ohlásení lockdownu dozvieme viac aj o spustení vakcinácie, ktorú dnes odštartovala Veľká Británia a už dávnejšie aj Rusko. Bolo by dobre vedieť, ktoré vakcíny vláda nakúpi a komu ich bude v prvom rade ponúkať. A takisto prečo majú prvé vakcíny doraziť až v polovici januára, ak v iných štátoch to bude ešte v decembri. Budú to iba nové a doteraz nikde neodskúšané mRNA vakcíny alebo aj klasické adenovírusové vektorové vakcíny, ktoré poznáme z iných očkovacích kampaní? Nielen na tieto otázky by mala vláda jasne odpovedať vo svojej komunikačnej kampani. Dočkáme sa jej alebo bude aj vakcinácia dobrovoľne na silu?
Uprostred práce nad pozmeňovacími návrhmi k vodíkovej stratégii a on-line rokovaní našej frakcie vám všetkým želám nerušený adventný večer.
Lockdown