opatrenia
Samozrejme, aj dnes sa vyjadrím k vakcinačnému procesu v rámci EÚ reagujúc nielen na nové impulzy v EÚ, ale aj na Vaše podnety, týkajúce sa aj osudu ruskej vakcíny Sputnik V. Ale ešte predtým mi dovoľte Vás informovať, že aj dnes sme v rámci plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu prijímali opatrenia zamerané na zmiernenie negatívnych dôsledkov koronakrízy.
Som rád, že sa nám podarilo dohodnúť sa na výzve voči členským štátom, aby sa v rámci opatrení realizovaných z peňazí EÚ zamerali viac na znižovanie nezamestnanosti a hlavne na pomoc najohrozenejším a najodkázanejším osobám.
Koronakríza spôsobila zhoršenie sociálnej situácie aj státisícov občanov Slovenska, pod čo sa podpísala likvidácia pracovných miest, prehĺbenie chudoby. Treba, aby aj slovenská vláda zaradila zodpovedajúce opatrenia na riešenie týchto negatívnych dôsledkov do národného plánu obnovy, keďže sa nám ponúkajú bezprecedentné európske zdroje.
Zároveň je najvyšší čas, aby sme pristúpili k jasným pravidlám regulácie práce z domu, aby sme predišli zneužívaniu tohto nástroja na nový typ fyzického a psychického vykorisťovania pracovníkov svojimi zamestnávateľmi. Ani dôsledkom koronakrízy nemôže dochádzať k neúmernému predlžovaniu pracovného času.
Preto som s uspokojením zahlasoval za návrh smernice vyzývajúcej k vytvoreniu záruk na zabezpečenie minimálnej úrovne ochrany pracovníkov v novom digitálnom svete práce, za ktorý sme vo frakcii tvrdo bojovali. Právo odpojiť sa od digitálnych nástrojov, čiže právo “vypnúť sa” mimo pracovného času sa musí stať prirodzeným právom pre všetkých pracovníkov v EÚ, vrátane Slovenska.
Pokiaľ ide o očkovanie, mám niekoľko noviniek, ktoré Vás budú zaujímať. Mnohí sa pýtate ako je to s ruskou vakcínou v EÚ. Európska lieková agentúra konečne dostala žiadosť na poskytnutie svojho súhlasu s povolením o distribúciu ruskej vakcíny Sputnik V. Neočakáva sa, že verdikt vynesie skôr ako vo februári.
Opakujem, že doteraz povolenie na distribúciu okrem Pfizer-BioNTech má iba Moderna a do konca tohto mesiaca by ho mala dostať aj AstraZeneca, ktorá je na rozdiel od prvých dvoch vakcín založených na mRNA technológii a rovnako ako Sputnik V adenovírusovou vektorovou vakcínou a zároveň je oveľa lacnejšou.
Je zaujímavé, že Sputnik V dostal zároveň pred niekoľkými hodinami súhlas na distribúciu v Maďarsku. Ide o krok, ktorý zvýši tlak na spoločnú vakcinačnú stratégiu EÚ. Podľa pravidiel EÚ môže členský štát v čase pandémie povoliť dočasnú distribúciu medicínskeho výrobku neschváleného na úrovni EÚ.
Pokiaľ viem, je pravdou, že Maďarsko dostalo od Bruselu varovanie, že týmto krokom riskuje podkopávanie dôvery verejnosti v spoločný európsky postup a bude niesť plnú zodpovednosť za prípadné vedľajšie negatívne účinky schválenej vakcíny.
Maďarsko dalo najavo, že mieni rovnako schváliť aj vakcínu čínskej výroby. Je jasné, že Brusel a schvaľovacie orgány EÚ sa odteraz týmto problémom budú zaoberať hlbšie.
Na záver opakujem, že naďalej bojujem za to, aby očkovanie ostalo dobrovoľné a že sa mi ani nepáči myšlienka akéhosi vakcinačného preukazu v podmienkach, keď nie všetci, ktorí sa chcú dať zaočkovať, tak aj môžu urobiť.
opatrenia