Robert Hajšel
Keď som pred dvoma dňami písal o tom, že lockdown je tým najhorším a najsmutnejším riešením, ku ktorému sa siaha, nevedel som, že to takto dopadne. Predpovedal som, že ak u nás vláda zavedie naozajstný lockdown, tak to bude nielen neskoro, ale príde to v nevhodnom čase a iba spečatí tento rok plný chaotických a nepredvídateľných improvizácií. Ale tie opatrenia, ktoré majú vstúpiť do platnosti, sa tvrdým lockdownom ani nazvať nedajú.
Úplne chápem, že treba robiť kompromisy, že sa nevypláca pohnevať si voličov, že sa ťažko dohaduje, ak chcem všetkým vyhovieť, ale obávam sa, že tento polovičatý lockdown aj tak ľudí neupokojí a najmä podľa mnohých odborníkov neprinesie ani želaný efekt. Ním by malo byť nielen výrazné zníženie denných nárastov infikovaných, ale aj odľahčenie náporu na nemocnice a zdravotnícky personál a tým aj zníženie obetí na životoch.
Niektoré opatrenia, tak ako boli prijaté, nedávajú ani logiku, napríklad úplné zatvorenie reštauračných terás a ponechanie omší a bohoslužieb v kostoloch, hoci z hľadiska infekčného rizika by to podľa údajov ministerstva zdravotníctva malo byť naopak. Dôvody chápem, vianočné sviatky jednoducho nepustia. Nedôjde ani k zamedzeniu cestovaniu alebo návštev. Áno, cez sviatky ľudia radi navštevujú svoje rodiny. Všetky obchody okrem potravín sa zatvoria už 21.decembra. Tiež sa dôvod dá chápať, ale výsledkom môže byť zbytočne koncentrovaný stres spôsobený náporom na obchody v kratšom časovom období.
Čo sa už ale chápať nedá vôbec, je absencia akýchkoľvek regionálnych opatrení a plánovaných postupov na obdobie po tomto (ne)lockdowne, či už ide o uzavretie tých najkritickejších oblastí, alebo odstránenie neistoty a posilnenie predvídateľnosti. Obávam sa, že takýto spôsob lockdownu okrem zlých emócií a ďalšieho chaosu naozaj veľa úžitku neprinesie.
Aj vzhľadom na reakcie viacerých z Vás, musím spresniť, že, Brusel, EÚ alebo europarlament s našim rozhodnutím o (ne)lockdowne nič nemá. Je to plne v kompetencii slovenskej vlády. V Bruseli sa ale teraz finišuje na tom, čo tu už dávno malo byť a to je definitívna dohoda o obnove krízou utlmenej ekonomiky.
Potešujúcou správou naozaj spred pár minút je, že európski lídri konečne dosiahli dohodu, ktorá bude znamenať schválenie Fondu obnovy a sedemročného rozpočtu EÚ a tým aj bezprecedentný balík peňazí pre Slovensko.
Zdá sa, že lídri, vrátane slovenského premiéra Igora Matoviča, schválili kompromis o podmienenosti čerpania európskych peňazí dodržiavaním zásad právneho štátu. Dúfam, že to dá silný impulz na prekonanie tejto krízy. Ak by sa dohoda neschválila, nebola by to katastrofa, ale smutná správa pre našu ekonomiku, podniky, živnostníkov a všetkých občanov, že európskym lídrom na obnove ekonomiky až tak veľmi nezáleží. Viac o detailoch dohody a jej dôsledkoch napíšem zajtra.
Tak ako je dohoda na Fonde obnovy a rozpočte dôležitá pre ekonomiku, tak môže byť byť bezpečná a účinná vakcinácia spôsob ako vírus úplne utlmiť, ak nie priamo zničiť. Ak váhate, či sa dáte zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 alebo nie, lebo takisto zdieľate obavy, či vakcíny neboli vyvíjané príliš rýchlo a či sú naozaj bezpečné, potom vám môže pomôcť zajtrajšia verejná online diskusia s predstaviteľmi Európskej liekovej agentúry (EMA) prístupná pre všetkých voľne.
Dnes si mali možnosť vypočuť vedúcich zástupcov EMA europoslanci vo Výbore EP pre životné prostredie. Okrem iného ubezpečili, že povolenie na distribúciu vakcín dajú až keď nadobudnú istotu, že poskytnuté údaje o príprave, výskume a výrobe vakcíny sú kompletné a presvedčivé a vakcíny nie sú len účinné, ale aj bezpečné a kvalitné.
Pre niekoho môže byť zaujímavé potvrdenie zásady, že o udelení dočasného povolenia na distribúciu vakcíny môže rozhodnúť aj národná lieková agentúra, ale že všetky členské štáty, vrátane Slovenska sa rozhodli, že poskytnutie súhlasu ponechajú na EMA, ktorej rozhodnutie bude tak v platnosti pre celé územie Európskej únie. Inými slovami, žiadna národná agentúra doteraz neinformovala, že plánuje povoliť vakcíny z Ruska alebo Číny.
Po skompletizovaní “pozmeňovákov” k legislatíve o vodíkovej stratégii, ktorým som sa dnes po odbornej stránke venoval a ktorých presadenie by znamenalo podporu pre výrobu nielen zeleného, ale aj nízkouhlíkového modrého vodíka.
Robert Hajšel