Previazanie poľnohospodárstva na zelené ciele, zvýšenie sociálnych práv pracujúcich v sektore, pomocné schémy pre mladých ekologických farmárov a štedrejší základný minimálny príjem poľnohospodára, ako aj zastropovanie priamych platieb na 100 tisíc hektárov sme dnes schválili prijatím pozície Európskeho parlamentu k reforme Spoločnej poľnohospodárskej politike.
Reforma mohla byť ešte zelenšia a sociálnejšia a aj ja by som privítal väčšiu pomoc menším farmám a ekologicky zmýšľajúcim mladým poľnohospodárom, ako aj ešte výraznejšie posilnenie práv pracujúcich v sektore.
Ale presadenje tejto reformy už by malo aspoň zabrániť bezbrehému vykorisťovaniu sezónnych pracovníkov na bohatých farmách v západnej Európe.
Pokiaľ ide o zaistenie zdravých a bezpečných potravín na našom stole aj do budúcnosti, určite by sa žiadalo prijatie ďalších pozmeňovacích návrhov v duchu programu Z farmy na stôl. Určite by som privítal aj silnejšiu ochranu biodiverzity, ktorá aj vinou intenzívneho hospodárenia na pôde trpí.
Výsledok je ale najvyšším možným kompromisom medzi záujmami farmárov, životného prostredia a potrebou zvýšiť konkurencieschopnosť a odolnosť európskeho poľnohospodárstva. V čase koronakrízy sme si nemohli dovoliť tento návrh reformy odmietnuť, a aj preto som za tento kompromis zahlasoval.
Tých, ktorí sa báli, že zrušíme vegánske hamburgery alebo vegánske rezne, môžem upokojiť, že to aj vďaka môjmu hlasu neprešlo, hoci vegánsky výrobok nikdy nebude mať chuť skutočného mäsa.