Macedónsko zmenilo vlani svoj názov na Severné Macedónsko, len aby vyhovelo Európskej únii, ale aj tak nedostalo pozvanie na rokovanie o vstupe do nášho zoskupenia. Zablokoval to hlavne francúszky prezident Emmanuel Macron s podporou Dánska a Holandska. V macedónskom Skopje padla vláda a Európska únia stratila veľa zo svojej dôveryhodnosti na celom Balkáne, ktorého krajiny by sa postupne mali stať členmi EÚ. Potvrdil to dnes na stretnutí v Zahraničnom výbore EP aj komisár pre rozširovanie EÚ Oliver Varhelyi, predstavujúc návrh novej metodológie vedenia rokovaní o vstupe kandidátskych krajín, ktorým sa Brusel snaží vyhovieť E. Macronovi, ako aj ubezpečiť tieto kandidátske štáty z Balkánu, že s nimi v EÚ počítame a že chceme celému procesu rozširovania únie navrátiť dôveryhodnosť a dynamiku.

Nový prístup umožní otvoriť rokovania v tématických okruhoch, pričom najväčšia vážnosť sa bude prikladať oblasti demokracie a právneho štátu. Ak by to ale malo znamenať, že rokovania v každej oblasti budú trvať jeden rok a k ďalšej oblasti sa pristúpi až po uzavaretí predchádzajúceho okruhu, potom to síce môže celý proces urýchliť a sprehľadniť, ale naopak aj skomplikovať, keďže vývoj je dynamický. Oveľa rozumnejšie by bolo otvoriť rokovania vo všetkých oblastiach naraz a uzatvárať ich podľa pripravenosti v každej z nich.

Podporujem ale Európsku komisiu v jej odporúčaní začať rokovania čo najskôr rokovania o vstupe aj s Albánskom a Severným Macedónskom. Možnosť tieto rokovania pozastaviť alebo ich zablokovať má byť iste ubezpečením práve pre takých európskych lídrov ako je Emmanuel Macron, že tento proces sa v prípade veľkého regresu v kandidátskych štátoch dá zvrátiť. Či mu to ale bude stačiť, je otázne.

5. február 2020