Pred chvíľou sme v Európskom parlamente hlasovaním (621 hlasmi, 49 proti, 13 sa zdržalo) schválili vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie. Napriek zdĺhavému trojročnému procesu “odchádzania” Londýnu bol dnešný deň veľmi emotívny a dôstojne a niektorí aj s plačom sme sa rozlúčili s britskými kolegami najprv v politických skupinách, výboroch a nakoniec aj v pléne.

Som presvedčný, že nejde o žiadnu tragédiu, život ide ďalej a treba urobiť všetko pre to, aby sme ostali s Londýnom dôveryhodní partneri, ktorí sa môžu na seba spoľahnúť a oprieť. Treba zabezpečiť zachovanie čo najvyššej úrovne občianskych práv, vrátane práv v rámci sociálneho zabezpečenia, veď len viac ako 70 tisíc Slovákov na britských ostrovoch pracuje, študuje alebo podniká.

Práve o to pôjde v nadchádzajúcich rokovaniach o usporiadaní vzájomných vzťahov po 11 mesačnom prechodnom období, keď sa prakticky na právach ľudí a na obchodných vzťahoch nič nemení.
Pre našich občanov je v tejto chvíli dôležité, že minimálne v prechodnom období ostáva pre nich zachovaná ochrana sociálneho a zdravotného zabezpečenia, dôchodky a iné dávky rovnako ako doposiaľ.

Mne budú chýbať viacerí britskí kolegovia, možno najviac Theresa Griffin a Richard Corbett.

29. január 2020