Bol by to vynikajúci prejav predsedníčky Ursuly van der Leyen, keby len odznel pred mesiacom alebo aspoň pred dvoma týždňami.

Teraz prebieha rozprava v pléne EP, ale zdrvujúca vačšina europoslancov – vrátane mňa – ju sleduje z domu a z domu budeme až do večera aj hlasovať. Všetky opatrenia, ktoré šéfka európskej exekutívy signalizovala, mali – ako som už viackrát povedal – prísť oveľa skôr. Lebo ide o dobré veci, či už je to spoločné európske zaobstaranie ventilátorov, respirátorov, kombinéz, testovacích súprav alebo uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci, Paktu stability.

Šéfka komisie nás ubezpečila, že zdravotnícky a ochranný materiál v nasledujúcich niekoľkých týždňoch príde tam, kde ho potrebujú. Už tam mal byť, veď mnohí ľudia zomierajú práve preto, že nemáme v Taliansku alebo Španielsku dostatok ventilátorov, veľa zdravotníckeho personálu je v karanténe, lebo nebolo dosť respirátorov a masiek…

Ale teraz nechcem viac kritizovať. Je dobre, že tieto opatrenia prichádzajú aspoň s oneskorením. Zároveň zdôrazňujem, že tieto nariadenia prijímame v rekordne skrátenom čase a celý štandardný legislatívny proces EÚ je maximálne skrátený a zefektívnený.

Aj preto je veľmi dôležité, aby sme my aj na Slovensku dodrživali disciplínu, správali sa zodpovedne a neumožnili koronavírusu, aby vytvoril okamžitý neudržateľný tlak na náš zdravotnícky systém. Medzitým, my v inštitúciách EÚ musíme urobiť oveľa viac, dnešné hlasovanie je iba prvým významným krokom. Potrebujeme skutočný Marshallow plán.

? Pozrite si správu TASR, kde sa spomínajú aj mnou spomínané návrhy ➡️ https://www.teraz.sk/…/hajsel-eu-musi-ma…/455222-clanok.html

P.S. Predsedníčku EK sprevádzal v pléne EP z celej Európskej komisie iba Maroš Šefčovič.