19. marec 2020

Ohrozené odhlasovanie pomoci EÚ na prekonávanie sociálnych a ekonomických dôsledkov pandémie koronovírusu sa uskutoční historicky prvýkrát bez fyzickej prítomnosti väčšiny europoslancov. Aj ja budem jedným z tých, ktorí sa do pléna zapoja a hlasovať budú z diaľky cez počítač.

Toto rozhodnutie umožní Slovensku vynaložiť na rôzne kompenzačné opatrenia za škody napáchané koronavírusom viac ako 2 miliardy EUR z rozpočtu EÚ.

Európska komisia tiež vyčlenila okolo 200 miliónov EUR na výskum koronavírusu, vakcíny a liekov proti COVID-19. Súhlasím, že aj toto rozhodnutie malo prísť oveľa skôr a oceňujem, že EK a ani Európsky parlament už nekritizujú rozhodnutia viacerých členských štátov, vrátane Slovenska, uzavrieť aj vnútorné hranice v rámci Schengenu.

V tejto vypätej situácii, keď čítame veľmi nepriaznivé a veľmi smutné správy z Talianska, a keď nám vedci predkladajú jeden strašidelnejší scenár za druhým, mi dovoľte Vám všetkým popriať pekné chvíľky v kruhu najbližších a zapriať nám všetkým, aby sa nám podarilo túto pliagu čo najskôr vykoreniť.

Buďme disciplinovaní a chráňme hlavne starších a chronicky chorých ľudí.