Po celom roku cestovania medzi Bruselom, Štrasburgom a Slovenskom sa naozaj rád počas letnej prestávky porozprávam na obede s mojimi krajanmi nielen o témach európskej politky, ale najmä problémoch, ktoré strpčujú ich každodenný život. Iba to nám totiž nastavuje nepokrivené zrkadlo, ako sme na tom u nás po 17 rokoch členstva v EÚ.
Všetci máme za sebou náročné obdobie a izolácia bola pre mnohých starších ľudí naozaj veľkou výzvou, o to viac ma potešilo stretnúť aj po roku členov okolitých seniorskych klubov stále plných elánu a chuti živo diskutovať, či už sú zo Štiavnice, Štiavnických Baní a ďalších okolitých podsitnianskych obcí.
Hovorili sme o aktuálnych témach ako je očkovanie, dopad pandémie koronavírusu na každodenné životy staršej generácie, situacií na hraniciach a o možnom vývoji na jeseň.
Ľudia veľmi citlivo vnímajú aj opatrenia prijímané a ešte len plánované v rámci boja s klimatickými zmenami, ako je navrhovaný zákaz predaja automobilov so spaľovacím motorom, alebo vydávanie povoleniek týkajúcich sa aj dopravy a budov.
Zdôraznil som, že pri každej schvaľovanej norme aj vo svojom výbore pre energetiku a priemysel presadzujem, že nevyhnutnú dekarbonizáciu a ozeleňovanie nemôžu zaplatiť bežní občania zvýšenými účtami za energiu. Tieto náklady musia naopak primárne znášať znečisťovatelia ovzdušia a aj nástroje EÚ musia pomáhať tým najviac sociálne znevýhodneným, medzi ktorých patria aj slovenskí dôchodcovia.
Verím, že sa takéto stretnutia podarí v podobne hojnom počte zorganizovať aj o rok, a že časť zo seniorov prijme aj moje dnešné pozvanie na návštevu Bruselu alebo Štrasburgu, ak to vývoj epidemiologickej situácie v dohľadnej dobe dovolí.