Bruselu
Až v noci sa mi podarilo docestovať z Bruselu do Bratislavy. Cesta bola nielen dlhá, únavná, ale aj zvláštna, ak to poviem eufemisticky. Toľko áut na nemeckých diaľniciach som nevidel od čias spred nového koronavírusu. Akoby sa všetci zo západnej Európy sťahovali na Vianoce na Východ Európy. Trasu Brusel – Bratislava som za svoj život od roku 1993 prejazdil možno 200-krát, ale toľko migrujúcich áut s britskými evidenčnými číslami som naozaj nikdy nevidel. Asi každé štvrté auto malo známu žltú značku s čiernymi písmenami, čo mi už napovedalo, že asi na nemecko-rakúskej hranici budú dlhé kontroly. A aj tak bolo. V zápche pred hranicami som strávil dve hodiny a policajt sa upokojil až keď som mu presvedčivo povedal, že idem až na Slovensko.
Čím to je? Že by veľmi pravdepodobný definitívny krach rokovaní o novej dohode medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou, ktorej občania sa tak možno od 1. januára stanú pre nás rovnako cudzí a blízki ako občania z iných štátov mimo EÚ? Či skôr nová mutácia koronavírusu, oveľa nákazlivejšia ako všetky doteraz existujúce? Alebo jednoduchá túžba Britov vypadnúť na sviatky z ostrovov… V každom prípade sa niet čomu čudovať, že britský premiér Boris Johnson vyhlásil dnes s platnosťou od zajtra na väčšine územia svojej krajiny tvrdý lockdown.
Do toho sa človek dozvedá, že viaceré štáty, aj Izrael, zrušili všetky prílety z britských letísk a vedci si kladú otázku, či už po Vianociach distribuovaná vakcína bude zaberať aj na túto mutáciu. Berúc toto všetko do úvahy musím sa priznať, že nemal som z tých sťahujúcich sa Britov do nášho regiónu dobrý pocit, najmä keď na našej hranici v Petržalke neboli ani námatkové kontroly pasažierov prichádzajúcich do našej vlasti. A zopár britských áut len za tú chvíľu prichádzalo paralelne so mnou cez tú istú hranicu.
Pýtam sa preto, zasa sme niečo podcenili? Alebo sa obávam zbytočne a všetko je pod kontrolou. Pochybujem… Aj tak mi ale dovoľte popriať aspoň pokojnú poslednú adventnú nedeľu.
Bruselu