Už je to definitívne. Telefonovať, posielať SMS a hlavne sťahovať videá a sledovať sociálne siete v rámci Európskej únie budeme môcť od tohto leta voľne a ešte za lepších podmienok a bez diskriminácie aj ďalších desať rokov.
Ako hlavný vyjednávač pre roaming za sociálnych demokratov som rád, že revízia roamingu, ktorú sme za EP dohodli pred Vianocami s členskými štátmi, prešla definitívne pomerom hlasov 588 za a iba 2 proti v dnešnom hlasovaním europarlamentu. Je to obrovský úspech a jasný dôkaz, že aj na úrovni EÚ sa vedia prijímať rozhodnutia, ktoré nám uľahčujú naše fungovanie.
Aj vďaka môjmu tlaku sa nám podarilo s platnosťou od letných prázdnin znížiť veľkoobchodné ceny a zabezpečiť garanciu vyššej a rovnakej kvality služieb. Aj Slovákom sa totiž doteraz stávalo, že počas dovolenky v Chorvátsku mali nižšiu kvalitu pripojenia ako nemecký turista, hoci obaja platili rovnako.
Už nebude možné trestať ľudí za to, že využívajú voľný pohyb po EÚ či na prácu alebo na oddych, nižšiu kvalitou alebo vyššími poplatkami za mobilné telefonovanie a dátový prenos. Každý má právo na rovnakú kvalitu služby bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza alebo ako dlho ostáva v ktoromkoľvek inom členskom štáte.
Operátori budú musieť tiež zlepšiť transparentnosť a zabezpečiť bezplatný prístup k núdzovým službám.
Tvárou v tvár prílevu utečencov z Ukrajiny som rád, že som trval aj na zahrnutí možnosti zavedenia princípu voľného roamingu do medzinárodných dohôd najmä s našimi susedmi. Vo svojom prejave v pléne som včera komisárku EÚ v tejto súvislosti požiadal, aby sme zaistili utečencom z Ukrajiny aspoň dočasne používať svoje mobilné telefóny za nižšie ceny, keď sú práve na Slovensku, v Poľsku alebo v Maďarsku.