Zo Štiavnice cez Brusel a Bratislavu naspäť do Bruselu
Pochádzam z Banskej Štiavnice a hoci som študoval v Moskve a pracoval v Bruseli a Bratislave, pri každej možnej príležitosti utekám naspäť do môjho magického mesta, ktoré ma neprestáva inšpirovať a kde dokážem vždy nabrať nové sily. O tom, čo ma na ňom a na ľuďoch, ktorí tam žijú a ktorí tam prichádzajú iba na víkendy fascinuje, napíšem viac neskôr.
Väčšinu svojho aktívneho života som bol novinár, publicista a prispievateľ do viacerých slovenských, britských a belgických titulov. V roku 1993 som sa stal prvým stálym spravodajcom slovenských médií v Bruseli, odkiaľ som sa vždy snažil slovenské publikum informovať o tom, čo sa tam deje a ako sa tam dívajú na vývoj na Slovensku. Počas 12 rokov strávených v Bruseli s pravidelnými presunmi do Štrasburgu, Luxemburgu a Paríža som na Slovensko prinášal exkluzívne správy, ktoré hýbali dianím u nás a ovplyvňovali vnímanie EÚ našimi občanmi.
Nakoniec, viac ako 90 percent Slovákov zúčastnených na referende v roku 2004 sa vyslovilo za vstup našej vlasti do EÚ. Vtedy sa ešte ľudia nedozvedali o dôležitých veciach zo sociálnych médií, ale z novinových správ a z rozhlasu a televízie.
Po vstupe Slovenska do EÚ som akoby stratil inšpiráciu pracovať pre média aj ďalej. Začal som vnímať to, čo je dnes už úplne jasné, že médiá sa z nástrojov informovania stávajú nástrojmi presadzovania politických záujmov a pretláčania spoločenských modelov. Preto som si povedal, že radšej skúsim informovať a komunikovať v mene verejnej európskej inštitúcie, ktorej zloženie zodpovedá politickej rozmanitosti celej spoločnosti a ktorej rozhodnutia sú výsledkom politického kompromisu. Dal som sa do služieb Európskeho parlamentu, ktorý je jedinou európskou inštitúciou volenou priamo občanmi a ktorého význam stále narastá, hoci práve eurovoľby boli doteraz zo strany voličov najviac ignorovanými voľbami na Slovensku.
Stovky, možno až tisíce stretnutí s občanmi vo funkcii šéfa Kancelárie EP na Slovensku ma presvedčili, že aj keď sa táto inštitúcia naozaj zaoberá dôležitými otázkami smerovania EÚ, často jej akoby unikalo to, čo skutočne trápi našich občanov. Sú to hlavne sociálne a ekonomické nerovnosti a bezpečnosť.
Uvedomil som si, že ak chcem niečo na európskej úrovni naozaj zmeniť k lepšiemu, musím ísť s kožou na trh a uchádzať sa o volenú funkciu europoslanca.
EÚ by mala slúžiť najmä občanom, a preto je veľmi dôležité, aby tí, ktorí ovplyvňujú prijímanie rozhodnutí na európskej úrovni, hovorili s ľuďmi o všetkých ich problémoch a potrebách.
Je žiadúce, aby o trápeniach ľudí vedeli nielen z rôznych analýz, ale z priameho kontaktu s nimi. Treba sa s ľuďmi rozprávať o tom, ako Európsky parlament a ďalšie orgány EÚ môžu svojimi opatreniami postupne zlepšovať podmienky na život. Rozdiely v platoch alebo dôchodkoch medzi priemerným Nemcom a Slovákom sa nepodarilo znížiť, tak ako sa stále v praxi nezredukovali ani rozdiely v kvalite potravín. Ani zníženie rozdielov v podpore farmárov, čiže v takzvaných priamych platbách nie je zatiaľ postačujúce na to, aby naši poľnohospodári čeliac štedrejšie dotovaným farmárom z Poľska alebo Nemecka sa dokázali presadiť nielen za hranicami, ale dokonca ani u nás doma.
Aj keď si takmer 80 percent občanov našej vlasti myslí, že Slovensko doteraz z členstva v EÚ profitovalo, väčšina je nespokojná so smerovaním EÚ. Za nedostatočné považujú rozhodnutia v otázkach migrácie, bezpečnosti, obrany alebo opatrenia EÚ v oblasti sociálneho zabezpečenia, vyrovnávania príjmových a ekonomických rozdielov a to nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi regiónmi a samotnými štátmi.
EÚ je totiž napriek oprávnenej kritike zo všetkých strán hodnotným projektom, ktorý ale musí slúžiť rovnako dobre tak francúzskemu farmárovi, ako aj slovenskému poľnohospodárovi, tak portugalskému študentovi, ako aj slovenskému dôchodcovi, tak talianskemu podnikateľovi, ako aj slovenskému živnostníkovi, tak nemeckému zamestnávateľovi, ako aj slovenskému zamestnancovi.
Som presvedčený, že mojimi znalosťami a skúsenosťami môžem prispieť k tomu, aby sme sa naše členstvo v EÚ naučili využívať efektívnejšie v prospech všetkých a nielen konkrétnych sociálno-ekonomických alebo vekových kategórií.
Dovoľte mi poďakovať sa všetkým voličom za podporu a prejavenú dôveru. Úprimne si vážim každý jeden hlas, ktorý ste mi vo voľbách odovzdali. Verím, že vás v mojom poslaní nesklamem. Teším sa na spoluprácu a konštruktívnu diskusiu, ktorá je v záujme všetkých pre budúcnosť Slovenska tým najlepším riešením.
Mojím cieľom bude snažiť sa nielen ovplyvňovať vývoj v Európskej únii priaznivým smerom pre našich občanov, ale aj posilňovať postavenie Slovenska v nej. Pokúsiť sa urobiť aj niečo pre tých, ktorí to najviac potrebujú a pritom EÚ na nich akoby zabúdala.
Aktuálne informácie nájdete na mojom Facebooku: www.facebook.com/roberthajselEU
V prípade akýchkoľvek otázok, podnetov či pripomienok sa neváhajte obrátiť na moju kanceláriu. Kontaktné údaje nájdete v sekcii “Kontakt”