Takže od soboty máme lockdown. Uzavretie spoločnosti prichádza ale zbytočne neskoro a bude podľa odborníkov vzhľadom na vývoj situácie pravdepodobne nedostatočné. Je ale dobre, že sa vláda k tomuto kroku nakoniec odhodlala, hoci aj ja sa obávam, že vzhľadom na množstvo výnimiek z jeho uplatňovania nebude tento mäkší lockdown taký účinný, ako by sme si želali.
Ak ale ozaj chceme zastaviť hrozivý nárast v počtoch nových infikovaných, mŕtvych a hospitalizovaných, budeme musieť prevziať zodpovednosť do svojich rúk a snažiť sa už dobre známe odporúčania naozaj disciplinovane dodržiavať.
COVID sa ale asi výraznejšie podarí eliminovať iba inteligentnou kombináciou regionálneho uzatvárania, PCR a lokálneho antigénového testovania. To všetko by popri čoskoro rozbiehajúcom sa očkovaní nás mohlo neskôr vrátiť k hodnotnejšiemu životu. Ale to je zatiaľ ďaleko a bohužiaľ COVID medzitým zbytočne pripraví o životy stovky ľudí. Je to o to smutnejšie, že sme dnes mohli byť úplne niekde inde a že sa blížia tie najmilšie sviatky. Musíme sa ale pozerať dopredu a teraz byť disciplinovaní a chrániť našich rizikovejších blízkych.
Som rád, že vláda konečne prijala aj národný plán očkovania, práve keď my sme dnes z europarlamentu vyzvali na spravodlivé prerozdelenie všetkých vakcínových dávok, aby sa k nim všade dostali čo najskôr tí, ktorí to najviac potrebujú, či už kvôli zdravotných rizikám, alebo typu svojej práce.
Dozvedeli sme sa dnes, že Európska lieková agentúra by mala prvú vakcínu od americko-nemeckej aliancie Pfizer-Bion-Tech schváliť ešte pred Vianocami a tým by sa vakcína naozaj stala darčekom pod stromček, ako o tom hovorili už dávno niektorí vizionári.
Chcel by som skromne všetkých ubezpečiť, že vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou by nemohli dostať jej súhlas bez toho, aby sa naozaj preukázalo, že sú nielen účinné, ale aj bezpečné. Samozrejme, nikdy a zvlášť v prípade takéhoto urýchleného vývoja vakcíny sa nedajú úplne vylúčiť zdravotné riziká. Aj o nich a nielen o význame očkovania by mala informačná stratégia, ktorá bude musieť sprevádzať slovenský vakcinačný plán, otvorene komunikovať.
A my všetci, predtým, ako sa rozhodneme, či sa dáme alebo nedáme očkovať, by sme si mali uvedomiť, že zaočkovaním prispievame k vytvoreniu kolektívnej imunity, ktorá by nám mala nakoniec pomôcť definitívne sa zbaviť tejto pliagy.
Všetkým želám nerušený adventný večer z Bruselu, kde sme práve definitívne schválili aj Plán obnovy, ktorý pomôže prekonať sociálno-ekonomické dôsledky koronakrízy a naštartovať obnovu a modernizáciu našej ekonomiky.