V prvom rade mi dovoľte od srdca poblahoželať všetkým učiteľom, profesorom a vychovávateľom k Medzinárodnému dňu učiteľov. Tento rok im patrí ešte väčšia vďaka za ich obrovské úsilie svojou tvorivosťou a nápadmi zvládnuť aj v neprajných časoch koronavírusu vzdelávací proces online mimo škôl. Ich práca sa stala náročnejšia za tie isté peniaze…
Zároveň využívam tento moment na poďakovanie všetkým, ktorí mi zapriali k mojim narodeninám na sociálnych sieťach alebo cez rôzne mobilné aplikácie. Človeku to padne dobre, keď naňho myslia a ešte viac ma teší, že mnohí ste si na mňa pomysleli, keď ste v rádiu počuli, že dnes oslavujeme Deň učiteľov.
Mali sme krásny, aj keď o niečo chladnejší jarný deň, ktorí ľudia využili najmä na prechádzky do prírody alebo aspoň mestských parkov. A tí, ktorí netrpezlivo čakali na rozuzlenie alebo aspoň nejaký hmatateľný posun vo vládnej kríze, ktorá už takmer mesiac traumatizuje celú spoločnosť, sa podvečer takisto dočkali.
Igor Matovič ustúpil a sľúbil, že odstupuje z postu premiéra. Nepovedal, kedy demisiu odovzdá prezidentke republiky – ako to predpisuje ústava, ale už avizoval, že novým predsedom vlády bude Eduard Heger, ktorého post ministra financií prevezme on sám.
Síce si neviem predstaviť, ako sa bude Igor Matovič zapájať do odborných debát na tzv. Ecofine (Rade EÚ pre financie), hlavne, aby sa koalícia už nejako dohodla a začala sa naplno venovať tým problémom, ktoré naozaj trápia našich občanov a celú krajinu. Dostala predsa od voličov mandát na 4 roky.
Ak ale staro-nová vláda v pozmenenom personálnom obsadení nedokáže ani ďalej plnohodnotne riešiť zdravotné, logistické, finančné a sociálne problémy spojené s pandémiou kovidu, čoho sa aj po avizovaných zmenách veľmi obávam, potom túto neudržateľnú situáciu bude naozaj treba riešiť predčasnými voľbami.
Všetkým Vám prajem pekný jarný večer. Asi si polovicu z Vás pohnevám, ale veľmi sa teším tomuto dňu, keď nám podvečer slniečko konečne svieti o hodinu dlhšie. Som totiž priaznivcom letného času, aj keby mal trvať celý rok.
Klasik by povedal: Čas sa zmenil, ale časy sa nemenia.