Vojna na Ukrajine bohužiaľ stále pokračuje a zatiaľ nič a nikto nedokázal presvedčiť Moskvu, aby vojenskú agresiu na území svojho suseda, v dôsledku ktorej zomiera aj množstvo nevinných ľudí, zastavila. Tento fakt prináša veľa negatívnych dôsledkov, ale aj zmien postojov, ktoré by sme si doteraz nedokázali ani predstaviť.
Slováci skutkami dokazujú, ako vedia prejaviť solidaritu s tými, ktorí ju potrebujú a v záchrane utekajúcich Ukrajincov spolu s miestnymi samosprávami a dobrovoľníkmi do veľkej miery úspešne a najmä obdivuhodne suplujú slabú prácu štátu. Vláda by mala okamžite, účinne a adresne využiť na túto pomoc ponúkajúce sa financie z EÚ, ktoré sme my v europarlamente schválili pre štáty hraničiace s Ukrajinou, vrátane Slovenska.
Táto vojna výrazne oslabí ekonomiku Európskej únie, vrátane Slovenska, ale, samozrejme, najviac oslabené z nej vyjde útočiace Rusko a úplne najviac vojensky stále odolávajúca Ukrajina.
Silnejú tlaky, aby sa štáty EÚ vrátane Slovenska okamžite odstrihli od dodávok surovín, najmä plynu prúdiaceho z Ruska. Rokujeme o tom neustále aj na pôde Európskeho parlamentu, najmä v našom výbore pre priemysel a energetiku.
Osobne sa viem vcítiť do argumentov tvrdiacich, že každým kubíkom plynu nakúpeným z Ruska pomáhame Kremľu financovať túto nezmyselnú vojnu, lenže k takýmto krokom sa možno odhodlať, ak budeme mať skutočnú náhradu za ruský plyn, ropu a jadrové palivo. A ešte silnejšie to platí pre Slovensko, patriace medzi tých pár štátov EÚ, ktoré sú v týchto komoditách od Ruska závislé takmer úplne.
Niekedy o tom napíšem viac aj na sociálne siete, ale v každom prípade ja v europarlamente urobím všetko pre to, aby sme ochránili záujmy našich obyvateľov a slovenskej ekonomiky a zároveň pomáhali Ukrajincom.
Ďalšou veľmi diskutovanou otázkou je ako pozitívne a povzbudivo odpovedať na volanie Kyjeva po urýchlenom členstve nášho suseda v EÚ. A či je to vôbec možné.
Ukrajina a Ukrajinci čeliaci pokračujúcej „vojenskej operácii“ Ruska si v posledných týždňoch získali srdcia stoviek miliónov ľudí na celom svete a najmä v Európe. Aj takých, ktorí s Ukrajinou v modernom a technologicky vyspelom a ekonomicky bohatom svete doteraz nepočítali.
Už celé desaťročia deklarujú Ukrajinci túžbu stať sa súčasťou Európskej únie, ale politici vo väčšine členských štátov a ani európske inštitúcie v Bruseli okrem nijako nezaväzujúcich vyhlásení na oprávnené túžby našich susedov doteraz adekvátne nereagovali. Vojnu na Ukrajine mnohí politici v Európe, ale aj na Slovensku, začali populisticky využívať na vytváranie falošných očakávaní u beztak skúšaných a sklamaných Ukrajincov o možnosti rýchleho začlenenia do EÚ.
V tejto súvislosti si ma vybral denník Pravda, aby som v rubrike Polemika vysvetlil, prečo si nemyslím, že je možné urýchlené alebo dokonca okamžité prijatie Ukrajiny do EÚ. A to napriek tomu, že sa prihováram za to, aby aj po skončení vojny EÚ nezabudla na Ukrajinu a poskytovala jej bezprecedentnú pomoc v obnove ekonomiky a v príprave na budúce členstvo v Únii. Ale aspoň mne je jasné, že okamžitý alebo neadekvátne urýchlený vstup nepripravenej Ukrajiny do EÚ, ktorá ani zďaleka nie je pripravená ju prijať, by poškodil minimálne funkčnosť EÚ a jej jednotlivých odvetví, ako aj samotnú Ukrajinu.