Sám som si išiel v prvý deň prázdnin overiť na krátku dovolenku na Sardíniu, či pocítim zlepšenie roamingu na vlastnej koži. Absolvoval som hneď ráno telefonát, prezrel na sociálnych sieťach a informačných portáloch, čo sa deje vo svete, a rozposlal zopár krátkych videí.

Všetko ide, ako má. Nepocítil som žiadne obmedzenia a zatiaľ sa nestretol ani s nijakými diskriminačnými alebo nekalými opatreniami zo strany operátorov. S nimi sa totiž pri zahraničných služobných cestách, či počas dovolenky stretávali doteraz aj Slováci, napríklad v podobe nižšej kvality pripojenia.

Počas roka práce nad revíziou som dostal množstvo listov a sťažností od našich občanov, ktorí mali počas dovolenky v zahraničí nižšiu kvalitu pripojenia ako cestujúci z inej krajiny. A to je absolútne neprijateľné a som rád, že vďaka môjmu tlaku je tomuto odteraz koniec.

A práve o to mi išlo pri revízii nariadenia o roamingu, na ktorej som vyše roka pracoval ako hlavný vyjednávač za sociálno-demokratickú frakciu europarlamentu. Zákazník má odteraz garantovaný aj bezplatný prístup k núdzovým službám a dohoda tiež zaväzuje operátorov poskytovať potrebnú flexibilitu v prípade nepredvídateľných situácií akou bola pandémia koronavírusu.

Roaming vo vyššej kvalite a za ešte lepších podmienok sa tak dnes – v prvý deň prádznin – stal skutočnosťou vďaka revízii, ktorú som v europarlamente vyrokoval. Po dvoch rokoch obmedzeného cestovania teda môžu aj mnohí Slováci v lete bez obmedzení a obáv z vysokých faktúr za mobilné služby vycestovať do európskeho zahraničia.

Súčasťou nových pravidiel je aj postupné znižovanie veľkoobchodných cien, ktoré je nevyhnutným pri rastúcej spotrebe dát, nových technológiách a rozširujúcom sa 5G pokrytím.

Ako vyjednávací tím europarlamentu sme dosiahli postupné až dvojnásobné zníženie týchto sadzieb, čo privítajú najmä menší operátori, zvýši to konkurenciu a pozitívne to pocítia to koneční spotrebitelia na vyššom objeme ponúkaných dát v paušáloch.