Takmer 2600 nových pozitívne otestovaných na COVID-19 tzv. PCR testami, opätovné prekročenie 20 percentného podielu pozitívnych z celkového počtu testovaných (hoci sa stále menej testuje ako pre celoplošným Ag testovaním) a rekordných 50 nových mŕtvych na COVID. To je najnovšia denná bilancia, ktorá asi nikoho neteší. Nechcem byť zlý, ale tieto čísla nekorelujú s predpoveďami pána premiéra Matoviča. Štyri dni po poslednom z dvoch kôl a niekde až troch kôl celoplošného Ag testovania “sme koronavírusu väz nezlomili” a po predĺžení núdzového stavu si “ani neužívame viac slobody”, čo nám sľuboval pán premiér Matovič. Kde sa urobila chyba?
Len na porovnanie, Belgicko nerobilo žiadne celoplošné testovanie Ag testami, ale sprísnilo obmedzujúce opatrenia a denné prírastky otestovaných infikovaných znížilo za posledné tri týždne niekoľkonásobne a k postupnému znižovaniu dochádza aj v susednej Českej republike, takisto bez Ag testovania. A to už nehovorím o Izraeli, ktorému sa po štvortýždňovom tvrdšom lockdowne a opäť bez celoplošného Ag testovania podarilo znížiť denný nárast pozitívne testovaných 6-krát.
Už pred mesiacom som si dovolil zapochybovať o účinnosti celoplošného testovania a za oveľa účinnejšie opatrenie na obmedzenie šírenia tejto pliagy som vzhľadom na skúsenosti iných štátov označil trojtýždňový lockdown, do ktorého sa samozrejme nikomu nechce ísť, lebo na prvý pohľad z hľadiska ekonomických strát vyzerá hrozivo. Dávajúc šancu, že aj celoplošný experiment antigénového testovania by tomuto tvrdšiemu lockdownu mohol predsa len zabrániť a vidiac “vynútené nadšenie” pre toto otestovanie sa u veľkého množstva ľudí, som toto opatrenie viac nespochybňoval.
Mnohí hovoria, že jeho užitočnosť bola aspoň v tom, že “vychytalo” niekoľko tisíc infikovaných a tým sa zabránilo ešte väčšiemu šíreniu koronavírusu medzi ľuďmi. Určite je to do istej miery pravda, ale v praxi sa to zatiaľ podľa čísiel z posledných dní príliš nepotvrdzuje.
Zatiaľ tento experiment nemieni opakovať žiadny z členských štátov EÚ, hoci niektorých isto zaujal a predvčerajšie francúzske Figaro nabádalo tamojších vedcov, aby o takomto, hoci nepresnom testovaní začali diskutovať. Vráťme sa ale domov. Treba oceniť, že celoplošné testovanie technicky a organizačne príkladne zvládli samosprávy, armáda a hlavne zdravotníci. O to väčšia škoda je, že ich úsilie sa nevyužilo na získanie ešte väčšieho efektu z tohto bezprecedentného experimentu.
Nepribalili sa totiž žiadne ďalšie konkrétne kroky (kontrolné otestovanie presnejšími PCR testami aspoň 1000 negatívnych a 1000 pozitívne otestovaných Ag testami a takisto skutočné zaznamenanie, trasovanie a sledovanie karantény tých, ktorí boli otestovaní pozitívne a ich rodinných príslušníkov), čím sa výraznejší potenciál premárnil. A podľa súčasných čísiel sa zdá , že celoplošne sa nám vírusu zatiaľ väz zlomiť nepodarilo. Všimnite si, všade opatrne pridávam slovko “zatiaľ”, lebo nevylučujem, hoci tomu veľmi neverím, že k výraznejšiemu poklesu denného nárastu môže ešte prísť v nasledujúcich dňoch.
Ak sa denný nárast nepodarí citeľnejšie znížiť natrvalo, potom nemocnice najmä v niektorých okresoch, budú zažívať nápor pacientov s ťažším priebehom ochorenia, čo povedie aj k zbytočnému odkladaniu iných, životne dôležitých zákrokov, a tým aj k možnému ohrozeniu zdravia mnohých ľudí. A nakoniec sa tvrdšiemu lockdownu možno aj tak nevyhneme.
Takže aj keď možno u 90 percent ľudí je priebeh ochorenia COVID-19 ľahký alebo stredný, musíme sa všetci správať zodpovedne a opatrne. Naďalej minimalizovať fyzické kontakty a čo najviac sa vyhýbať zaplneným interiérom. Posilňovať svoju imunitu, napríklad aj otužovaním (kto môže), dopovaním sa vitamínmi C, D, ako aj zinkom. Nie totiž všetci máme to šťastie, že naša imunita je v perfektnom stave.