Navrátenie 17 mramorových sôch z Parthenónu z Britského múzea naspäť na aténsku Akropolu žiadam spolu s ďalšími 29 europoslancami v liste, ktorý sme adresovali britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi. Nech si Briti hovoria, že sochy neukradli a že múzeum ich nadobudlo legálnym spôsobom. Nie je to totiž úplne tak a na znak dobrej vôle britskej vlády o vybudovanie dôveryhodných vzťahov z EÚ, by tieto artefakty bolo treba vrátiť tam, kde boli vytvorené, a kde ich ľudia mohli obdivovať 2300 z posledných 2500 rokov.

Pravdou je iba to, že Britské múzeum v Londýne sochy zobrazujúce bohov a rôzne mýtické kreatúry zakúpilo od lorda Elgina. Tento bývalý britský veľvyslanec v Osmanskej ríši, ich ale dostal nie od gréckeho ľudu a ani od gréckeho štátu, ale od Turkov, ktorí boli v tom čase aj v Aténach okupačnom veľmocou. Bolo to na začiatku 19.storočia, iba niekoľko rokov pred vytvorením moderného helénskeho štátu.

Musím sa ale priznať, že nie som úplne presvedčený, že britská vláda svoje doterajšie odmietavé stanovisko po našom liste ihneď zmení. Nezmenila ho totiž ani vtedy, keď návrat sôch v rámci rokovaní o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Londýnom žiadala európska strana. Ale za pokus to stojí. Grécko je riadnym členským štátom EÚ, žiadnou diktatúrou a určite sa o tieto artefakty dobre postará. My europoslanci z 12 štátov, zo Slovenska sme dvaja, dúfame, že spravodlivosti sa urobí zadosť.

Viac článkov k tejto téme:

Elgin Marbles: MEPs from 12 EU countries call on Boris Johnson to return Parthenon artefacts to Greece

MEPs Call on Boris Johnson to Return Parthenon Marbles to Greece

Les députés européens de 12 pays de l’UE demandent à Boris Johnson de restituer les objets du Parthénon à la Grèce