
Zabezpečenie dôstojného života všetkých pracovníkov nezávisle od toho, kde pracujú, a boj proti neakceptovateľnej, ale stále sa rozširujúcej “pracujúcej chudobe” je dôležitý nielen v krízovom období, ale neustále. Hoci proti ustanoveniu minimálnej mzdy budú vždy kričať pravicové a neoliberálne sily, je to nástroj, ktorého správne uplatňovanie môže mať nielen pozitívny vplyv na sociálne postavenie pracujúcich, ale môže prinášať aj ekonomické plusy.
Primeraná minimálna mzda nielen motivuje ľudí pracovať a neostávať na sociálnych dávkach, ale povzbudzuje a udržuje domáci dopyt po tovaroch širokej spotreby, znižuje nerovnosti v odmeňovaní (aj medzi mužmi a ženami), ale dokonca chráni aj samotných zamestnávateľov a to tým, že cez povinnosť vyplácať dôstojnú mzdu zabezpečuje férovú hospodársku súťaž medzi jednotlivými firmami.
Na druhej strane Európska komisia mohla ísť v návrhu tejto smernice ešte ďalej, ale v snahe urobiť ho akceptovateľnejším aj medzi vládami členských štátov, na radikálnejšie kroky odvahu nemala. Znamená to aj kompromisy. V prvom rade treba zdôrazniť, že návrh smernice neukladá členským štátom zákonom stanoviť inštitút minimálnej mzdy a už vôbec nestanovuje jednotnú výšku minimálnej mzdy v celej EÚ, ako by si to niekto mylne mohol myslieť…
Na druhej strane vytvára podmienky na lepšiu ochranu pracovníkov cez minimálnu mzdu a na jej skutočnú primeranosť. Zameriava sa na podporu kolektívneho vyjednávania o mzdách vo všetkých štátoch EÚ a na to, aby štáty, kde minimálna mzda je ustanovená zákonom, boli dostatočne stabilné a jasné kritériá na stanovenie a posudzovanie primeranosti minimálnej mzdy a jej včasnú a pravidelnú aktualizáciu. Je to teda akási poistka pre pracujúcich pre obdobie vládnutia pravicových strán, odmietajúcich nielen minimálnu mzdu, ale aj kolektívne vyjednávanie.
Pripomínam, že zákonom je minimálna mzda ustanovená v 21 štátoch, vrátane Slovenska, zatiaľ čo v šiestich štátoch sa dohaduje výlučne kolektívnymi zmluvami, ktoré sú výsledkom vyjednávania sociálnych partnerov. O konečnej podobe budeme -my europoslancami – s vládami štátov rokovať v nadchádzajúcich mesiacoch.