Neviem sa dočkať zajtrajšieho hlasovania v rámci pléna Európskeho parlamentu, keď konečne schválime potrebné opatrenia na boj so zdravotnou, sociálnou a hospodárskou krízou spôsobenou šírením smrtiaceho koronavírusu SARS-COVID-2. Hoci tieto opatrenia prijímame v rekordne krátkom čase, zdôrazňujem, že mali prísť skôr a mali sme ich v parlamente aj skôr schvaľovať. Nemuseli by sme čeliť obvineniam, že Európska únia robí pre najviac postihnutých občanov a štáty veľmi málo, dokonca menej ako Čína alebo Rusko.

Som rád, že sme sa v EP dokázali dohodnúť na zrýchlenom schvaľovaní a zjednodušení procedúry, keď návrhy nešli vôbec cez výbory, ale budeme ich schvaľovať priamo v pléne. Samozrejme, obrovská väčšina europoslancov, vrátane mňa, bude hlasovať z domu cez počítač.

Pôjde o schválenie finančnej pomoci štátom postihnutým veľkým zdravotným nebezpečenstvom v čase krízy spôsobenej koronavírusom (sprístupnenie Fondu solidarity aj v prípade zdravotnej krízy akou je tá súčasná). Druhé opatrenie sa týka mobilizácie investícií v hodnote 37 miliárd eur do ekonomiky, hlavne výskumu a technologického rozvoja za účelom riešenia krízy systému zdravotných služieb. Posledné opatrenie pomôže prežiť európskym aerolinkám, ktoré nestratia pridelené letiskové sloty aj keď ich nebudú v čase krízy kvôli rušeným letom využívať.

Ale ešte radšej som, že Európska komisia konečne finišuje obstaranie respirátorov, rúšok, rukavíc, okuliarov, kombinéz v počtoch definovaných členskými štátmi. Do spoločného verejného obstarávania sa údajne prihlásilo viacero kvalitných poskytovateľov, ktorí potrebný materiál v žiadanej kvalite a množstve budú schopní v rýchlom čase dodať. Podpísanie kontraktu je otázkou niekoľko dní.

Ja len dodávam, radšej neskoro ako vôbec, hoci by som bol oveľa spokojnejší, keby v tejto etape sme boli niekedy pred mesiacom.