27. február 2020
Znepokojenie nad rýchlosťou šírenia, ale snaha upokojiť situáciu a zabrániť panike. To je asi hlavná charakteristika najnovších reakcií Bruselu na šírenie korona vírusu COVID-19.
Znepokojenie isto vyvolal fakt, že Taliansko sa stalo krajinou s najrýchlejšie sa šíriacim vírusom, čím predbehlo aj Čínu. Viac ako 500 infikovaných ľudí v severnom Taliansku, hlavne v Lombardii a Benátsku nečakal ešte pred pár dňami asi nikto.
Európsky parlament nám, všetkým europoslancom, poslal už včera mailom silné odporúčanie, aby sme zostali aspoň na dva týždne v karanténe, ak sme za posledných 14 dní pobudli v severnom Taliansku, Číne a v ďalších najviac postihnutých štátoch.
Táto výzva sa samozrejme najviac týka poslancov zo štyroch talianskych regiónov, ktorí tvoria jednu tretinu všetkých talianskych europoslancov. Niet divu, že talianski kolegovia z konzervatívnej časti EP protestujú, že ide nielen o neefektívne, ale aj diskriminačné opatrenie voči ním a ich krajine. Znamená to, že mnohí talianski kolegovia budú asi chýbať aj na najbližšom plenárnom zasadnutí EP od 9.marca.
Chápem ich rozčúlenie, ale asi by bolo pre dobro všetkých, keby odporúčanie ostať v karanténe prijali, hoci konečné rozhodnutie, či do Štrasburgu pocestujú, je na nich samých. Dovtedy sa ale situácia môže ďalej posunúť a možno v karanténe budú musieť ostať nielen Taliani, ale aj iní. Medzitým Európska komisia vyzvala členské štáty EÚ, aby prepracovali národné plány boja proti šíreniu korona vírusu.
Napriekto tomuto všetkému, vám želám všetkým pekný večer.
VIDEO: Moje vystúpenie k situácii s koronavírusom na februárovom zasadaní v Štrasburgu (12/2/2020), kde som opakovane zdôraznil potrebu lepšej koordinácie, informovanosti a pripravenosti zo strany EÚ aj členských štátov ➡️ https://youtu.be/UcoguFxeAX8