6. marec 2020

Marcové plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu sa kvôli prudko šíriacej sa nákaze koronavírusom prekladá zo Štrasburgu do Bruselu. Dôvodom je snaha zabrániť vyššiemu riziku masívnejšieho šírenia vírusu, ktoré by nastalo pri tomto hromadnom sťahovaní celého aparátu, od poslancov, asistentov, úradníkov až po lobistov.

Z Bruselu sa totiž do Štrasburgu sťahuje každý mesiac na štyri dni okolo troch až štyroch tisíc ľudí, ktorí pritom cestujú z rôznych kútov Európskej únie. Ja hodnotím tento krok pozitívne, hoci jeho odporcovia tvrdia, že sa ním nič pozitívne nedosiahne a ak niečo, tak iba to, že sa tým umožní infikovaným, ktorí o tom ešte nevedia, aby sa v prípade spozorovania príznakov mohli izolovať vo svojich bytoch v Bruseli a nie na hotelovej izbe v Štrasburgu.

Myslím si, že tentoraz nejde o to, aby sme sa ako poslanci chránili sami pred možnosťou nákazy, ale aby sme chránili okolitý (štrasburský svet) pred prípadnou nákazou zo strany poslancov a ich asistentov, neustále migrujúcich medzi Bruselom, rôznymi kútmi EÚ a Štrasburgom. Priemerný poslanec často cestuje do Bruselu zo svojej krajiny a odtiaľ naspať domov a potom do Štrasburgu a odtiaľ opäť domov a potom zasa do Bruselu. Lepšie podmienky pre šírenie vírusu by asi nevymyslel nikto.

Parlament bude teda zasadať v plánovanom rozsahu s plánovaným programom, ale zasadanie bude v Bruseli a nie v Štrasburgu. Určite budú mnohí Francúzi frflať, keďže ich sektor služieb príde o obrovské zisky, ale ochrana zdravia musí byť na prvom mieste. Ťažko ale na druhej strane spochybniť tvrdenie niektorých z nich, že ak by sme sa mali držať iba štatistického rizika šírenia koronavírusu, potom by sme nemohli ani kolegom zo severného Talianska dovoliť cestovať na plénum do Bruselu.

V každom prípade kauza sa bude vyvíjať ďalej a verím, že nešírim paniku, ak poviem, že v prípade prieniku koronavírusu aj do bruselských budov EP, dôjde určite ešte k výraznejšiemu (dočasnému) pozastaveniu práce celého europarlamentu.

Na záver pracovného týždňa vás pekne pozdravujem z Bratislavy, kde práve dnes zaregistrovali prvý prípad nákazy koronavírusom. Raz to muselo prísť, teraz už situáciu naozaj netreba podceňovať ani z hľadiska každého z nás individuálne, najmä pokiaľ ide o prevenciu. A ňou je okrem hygieny posilňovanie imunity.