patentov
Za dočasné pozastavenie platnosti patentov nielen na vakcíny, ale najmä na lieky, ktoré sú aspoň nápomocné proti ochoreniu COVID-19 som sa v Európskom parlamente vyslovoval od vypuknutia pandémie koronavírusu a preto som rád, že konečne k tomu kroku vyzývame aj Európsku komisiu, ktorá sa k tomu doteraz stavala odmietavo.
Keď ide o nielen o zdravie, ale aj o životy miliónov ľudí na tejto planéte, musia ísť dočasne bokom aj duševné práva. Je jasné, že toto opatrenie, ak sa ho podarí presadiť aj v rámci WHO, ako samotné nezabezpečí úplné vykorenenie koronavírusu, potrebná je aj efektívna a urýchlená distribúcia vakcín a liekov, ako aj osvedčené preventívne opatrenia.
V rámci týchto troch dní som v bruselskom sídle EP absolvoval množstvo rokovaní a včera som online diskutoval aj s odborníkmi zo Slovenska, zástupcami vlády a Európskej komisie, ako aj s kolegami z EP o budúcnosti slovenskej energetiky vo svetle nevyhnutnej zelenej transformácie. Zhodou okolností presne v tom čase som musel na chvíľu odísť do rokovacej miestnosti, aby som vystúpil s príhovorom k stratégii EÚ v oblasti priemyslu.
Na tieto témy, ale aj o problematike vytvorenia Fondu spravodlivej transformácie, ku ktorému som bol tieňovým spravodajcom vo výbore pre priemysel a energetiku, ale aj o schválení zvýšeného rozpočtu na program študentských výmen v oblasti vzdelávania -Erasmus plus – som hovoril aj so zástupcami médií tak dúfam, že niektoré z mojich vyjadrení uvidíte aj v televízii.
patentov