15. október 2019

Inaugurácia Európskej komisie sa odkladá aspoň o mesiac, na začiatok decembra, aj keď je stále možné, že sa o novej európskej exekutíve bude hlasovať už na budúci týždeň v Štrasburgu, ale dávam tomu 10 percent.

Odloženie štartu EK napriek obrovským úlohám, ktoré pred nami stoja v súvislosti s prechodom na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku a zachovaní (ak nie zlepšení) súčasného sociálneho modelu, je dôsledkom toho, že v tíme predsedníčky budúcej Komisie Ursuly von der Leyen stále chýbajú traja komisári.

Okrem odmietnutých kandidátov z Rumunska a Maďarska, ktorí neboli “sanitárnym” výborom pre právne veci ani pripustení k híringom, nie je zatiaľ známy ani budúci komisár z Francúzska, keďže kandidátku Sylvie Goulard sme v mojom výbore ITRE pre priemysel, energetiku a výskum, ako aj vo výbore pre vnútorný trh takisto poslali domov. Dôvody som vysvetľoval v jednom z predošlých príspevkov z Bruselu. Aj s odstupom času som rád, že sa tak stalo, pretože ani Európsky parlament nemôže používať dvojitý meter.

Okrem híringov sa hlavnou témou v Bruseli stáva kauza brexit, kde nemožno vylúčiť prekvapivú dohodu na poslednú minútu medzi EÚ a Veľkou Britániou. Tú by dokázal britský premiér Boris Johnson odkomunikovať ako veľký úspech a isto by tlačil na Európsky parlament, aby ju na pléne budúci týždeň v Štrasburgu aj schválil. Znalci ale pochybujú, že by dohoda šitá horúčou ihlou prešla v rozdelenom britskom parlamente, a tak je osud brexitu stále vo hviezdach. Ja som opakovane tvrdil, že k 31. októbru k žiadnemu brexitu nedôjde, a za tým si aj stojím.