Uplynulé štyri dni sa niesli v znamení náročných rokovaní v Bruseli o budúcich komisároch EÚ, situácii v Bolívii a Chile, ako aj spomienkovými akciami k 30.výročiu pádu berlínskeho múru a spoločenských zmien v našom regióne.

Zajtra budem diskutovať v Bratislave o prioritách budúcej Európskej komisie a najmä o tom, ako zosúladiť boj s klimatickými zmenami so zachovaním respektíve aj prípadným posilnením sociálnych práv ľudí práce.

Chcem sa však s vami podeliť o to, akých komisárov nám v reparáte ponúkli Maďarsko, Rumunsko a Francúzsko. Hoci mne sa najviac pozdával Maďar Oliver Varhelyi, bude musieť aj po vypočúvaní zodpovedať dodatočné otázky mojich kolegov poslancov, ktorí sa neuspokojili s jeho prísľubom, že sa na svojom poste nedá ovplyvniť maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Podľa môjho názoru je to skúsený profesionálny diplomat, ktorý má ale smolu, že ho navrhla Orbánova vláda a aby získal portfólio ďalšieho rozširovania EÚ, bude musieť v budúcich dňoch zodpovedať dodatočné otázky. Verím ale, že nakoniec prejde, lebo inak by už EÚ hrozila inštitucionálna kríza.

Rumunská kandidátka Valeanová mohla na híringu podať lepší výkon, ale aj tak verím, že ide o človeka, ktorý na poste komisára pre dopravu nesklame. Budúci francúzsky komisár Breton je veľmi skúseným, zručným, ale aj pomerne bohatým podnikateľom, ktorý bude mať v EK asi najrozsiahlejšie portfólio, čo som opakovane označoval za riziko, ale zelenú od EP dostal.
Všetky tieto udalosti sú veľmi čerstvé a píšem to v lietadle. O prípadných posunoch vás budem samozrejme informovať, ale zatiaľ to vyzerá tak, že koncom tohto mesiaca celú EK schválime na zasadnutí v Štrasburgu a nová Komisia sa začne zaoberať aj problémami, ktoré trápia vačšinu Európanov.

Na záver mi dovoľte zapriať vám úspešný záver pracovného týždňa a hlavne príjemný víkend.

14.november 2019