V europarlamente dnes vyhral zdravý rozum a zelenú dostalo pragmatické a nie ideologické riešenie. Aj ja som za čisté zelené zdroje a za čo najintenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov. Ale dnes som ozaj spokojný, že aj mojim hlasom som prispel k odmietnutiu námietky proti zaradeniu jadra a plynu do tzv. taxonómie.

Znamená to, že investorom sa tak do jadra a plynu bude naďalej vyplácať investovať. Keby sa totiž námietka schválila, bol by to signál, že investori majú nielen od plynu, ale aj jadra dávať ruky preč a predstavovalo by to zvýšenie finančného tlaku na štáty ako Slovensko, ktoré by technológie spojené s týmito zdrojmi energie muselo platiť z daní našich občanov.

A to by sa to stalo navyše v kontexte rozbiehajúcej sa energetickej krízy a ohrozovania našej energetickej bezpečnosti, nebolo by to naozaj racionálne správanie sa. Upozornil som na to aj vo svojom vystúpení v pléne.

Teraz treba popracovať na tom, aby z programov EÚ, ako je Re-Power dokázalo aj Slovensko dostať na jadrový výskum, a tým aj na aktivity spojené so zaobstarávaním jadrového paliva, čo najviac peňazí. Bude to samozrejme záležať najmä od schopností slovenskej vlády.