HEARING MAROŠA ŠEFČOVIČA

30. september 2019

Profesionálnym, jemu vlastným štýlom, zvládol tzv. hearing pred poslancami zo štyroch výborov Európskeho parlamentu slovenský kandidát na podpredsedu Európskej komisie v tíme Ursuly von der Leyen, Maroš Šefčovič.

Na mňa pôsobil sebavedome, ale zároveň pokorne a pritom veľmi odborne. Podľa viacerých poslancov bol aj pokojný a na nepríjemnejšie otázky narážajúce napríklad na niektoré jeho postoje prejavené počas nedávnej kampane pred prezidentskými voľbami odpovedal s prehľadom a bez akejkoľvek nervozity.

Všetko sa snažil vysvetliť a byť vo vzťahu pýtajúcich sa europoslancov ústretovým. Podľa prvých reakcií väčšina prítomných poslancov bola nielen s jeho odpoveďami, ale aj s celkovým výkonom spokojná a možno očakávať, že už o niekoľko hodín dostane zo strany rezortných výborov zelenú, a bude tak prvým schváleným hráčom v tíme Ursuly von der Leyen.

S odpoveďou na moju otázku týkajúcu sa opatrení, či už jeho samého alebo ako podpredsedu zodpovedného za strategický výhľad alebo celej budúcej Európskej komisie som bol úplne spokojný, aj vzhľadom na to, že dokázal menovať konkrétne opatrenia, ktoré bude presadzovať, aby prechod k dekarbonizácií dopravy, digitalizácií a k iným zdrojom energie mal čo najmenšie negatívne dopady na ľudí zamestnaných v uholných baniach, ťažkom priemysle, ale aj v klasickom automobilovom priemysle. Vytváranie nových pracovných miest, rekvalifikácie, sociálna pomoc….

Nechcem sa chváliť, ale bol som jediným poslancom nášho výboru ITRE pre priemysel, výskum a energetiku, ktorý dostal šancu položiť otázku a okrem mňa ju celkom zo všetkých slovenských europoslancov zo štyroch výborov položil už len jeden kolega, pýtajúci sa na okolnosti súvisiace skôr s prezidentskou kampaňou na Slovensku, ako s náplňou jeho budúceho portfólia.

Na rozdiel od kandidátov na komisárov z Rumunska a Maďarska, ktorí neboli právnym výborom EP na hearingy ani pripustení, to Maroš Šefčovič (za podmienky, že ho kolegovia z výborov AFCO a JURI schvália), má úspešne za sebou, čo jasne dokazuje, že nominácia bola správna.