Dnes (15. júna 2021) som mal v Bruseli celý deň rokovania o ďalšom osude tzv. roamingových služieb, ktoré nám už niekoľko rokov uľahčujú našu komunikáciu z európskeho zahraničia.
Som tieňovým spravodajcom europarlamentu k zmene nariadenia, ktoré prestane platiť takto o rok a preto sa musíme najneskôr do konca roka dohodnúť na ďalšom nastavení a doladení roamingových služieb.
Ako možno predpokladáte, už nejde ani o hlasové volanie alebo posielanie SMS správ, tu žiadny problém nie je, ale skôr o konzumáciu dát, ktorých množstvo totiž každým rokom narastá – ako sa zvyšuje aj kvalita všetkých aplikácií využívaných na video-komunikáciu alebo pozeranie filmov a podobne.
Mne ide popri potrebe dohodnutia stropov pre tzv. veľkoobchodné ceny, najmä o garantovanie podobnej kvality roamingových služieb akú máme pri používaných mobilných telefónov doma.
Usilujem sa aj presadiť, aby nám operátori zabezpečili doručovanie všetkých dôležitých upozornení nielen vo našom rodnom jazyku, ale aby sme dostávali aj správy o zdravotnej a hygienickej situácii a ďalšie užitočné upozornenia zadarmo, a aby sa tieto správy stali dostupnejšími aj pre zdravotne znevýhodnených ľudí.
Chcel by som, aby sme bojovali aj za rozšírenie roamingu aspoň v akejsi obmedzenej podobe aj v krajinách nášho južného a východného susedstva, či už ide o Ukrajinu alebo Čiernu Horu, Albánsko a podobne. Viac Vám odhalím v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch, ale konečný postoj v EP neočakávam skôr ako na jeseň a dohodu s členskými štátmi možno až pred vianočnými sviatkami.
Mimochodom v metropole Belgicka je asi o trištvrte hodiny hodinu dlhší slnečný svit ako u nás a keďže máme navyše aj naďalej letný čas, čomu sa ja osobne teším, môžem si slnko vychutnať ešte aj pri neskorých večerných odchodoch z Európskeho parlamentu.