Keď pred mesiacom niektoré liberálne mienkotvorné médiá chŕlili články o tom, ako sa šíria fámy o súvislosti medzi očkovaním vakcínou AstraZeneca a zrazeninami krvi a mozgovými trombózami a ako Slováci majú problém rozlišovať medzi kauzalitou a koreláciou, tak včera túto súvislosť potvrdila aj dlho váhajúca Európska lieková agentúra (EMA). Poradný orgán tejto agentúry PRAC potvrdil, že prípady trombóz sprevádzané nízkou úrovňou krvných doštičiek sú naozaj vedľajším účinkom podávania produktu britsko-švédskej firmy AstraZeneca (AZ). Napriek tomu EMA naďalej používanie AZ odporúča, keďže prínos podania vakcíny prevažuje nad rizikom.
Zdôrazňujem, že viaceré slovenské médiá sa pred troma týždňami ani neunúvali poukázať na to, že aj keď vtedy EMA potvrdila bezpečnosť vakcíny, tak dodala, že túto súvislosť nemôže zatiaľ ani vylúčiť a vystačili si konštatovaním, že AZ zostane pod drobnohľadom agentúry. EMA včera uviedla, že k novému záveru o existujúcej súvislosti prišla po konzultácii so skupinou expertov a preskúmaní viac ako 80 prípadov mozgových a brušných trombóz.
Vedenie EMA ale neochvejne zdôrazňuje, že ide o veľmi zriedkavé vedľajšie účinky, keďže k 4.aprílu z 34 miliónov ľudí zaočkovaných touto vakcínou bolo oznámených “iba” 169 prípadov mozgových a 53 prípadov brušných trombóz. Podotýkam, že ide iba o počet prípadov, ktoré sa dostali do databázy EMA, do ktorej agentúra zbiera prípady podozrivých negatívnych vedľajších účinkov povolených liekov a vakcín a nie všetkých možných prípadov.
Z reportovaných prípadov trombóz predstavuje vypočítaná miera ich incidiencie jeden až dva prípady ku stotisíc zaočkovaných (1-2: 100.000). Samozrejme, toto číslo je ovplyvnené kvalitou systému ohlasovania a kvalitou identifikácie prípadov v každom štáte, pričom EMA priznáva, že miera incidiencie trombóz je nižšia v prípade iných vakcín, napríklad iba päť reportovaných prípadov u ľudí zaočkovaných Modernou.
EMA nástojí na vysokom pomere prínosu a rizika AZ v čase, keď na COVID-19 umierajú denne tisíce ľudí iba v štátoch EÚ. Vakcína sa podľa vedenia EMA ukázala ako veľmi účinná, schopná predchádzať vážnym stavom a hospitalizácii.
Či takto pozmenené závery EMA budú stačiť pre mnohé štáty, ktoré doteraz neobnovili očkovanie AZ minimálne pre niektoré vekové kategórie, sa ukáže v nasledujúcich dňoch. Ja o tom pochybujem. Vedenie EMA zároveň vyzýva Európanov, aby sa dali zaočkovať dostupnými vakcínami a chránili sa tak pred devastačnými účinkami samotného vírusu. Myslí tým samozrejme iba na vakcíny z portfólia tých, ktoré sama schválila.
Inak niektorí kolegovia tvrdili, že (teoretickú) možnosť dať sa prednostne zaočkovať na Slovensku, vytvorenú údajne pre europoslancov, zdvorilo odmietli. Ja som doteraz konkrétnu ponuku na očkovanie nedostal a čakám, kedy príde na mňa rad. Priznám sa, že teraz mi to nejako nesúri, keďže som bol kovidom infikovaný iba pred vyše mesiacom.