10. október 2019

Ja si to nemyslím, ale je to iste krok správnym smerom. Veľkou väčšinou hlasov sme dnes členovia dvoch výborov EP odmietli francúzsku kandidátku na super post v budúcej Európskej komisie Sylvie Goulard. Aj ja som v debate v rámci našej skupiny socialistov opakovane upozornil, že jej schválenie by bolo vzhľadom na viaceré faktory zlým signálom pre našich voličov a bolo by to uplatnenie dvojitého metra v praxi.

Zatiaľ čo kandidáti z Maďarska a Rumunska neboli ani pripustení k tomu, aby sa mohli obhajovať vo výboroch a akýsi “sanitárny” výbor EP pre právne veci ich vylúčil z boja ešte pred jeho začiatkom kvôli údajnému konfliktu finančných záujmov, tak Sylvie Goulard dostala šancu aj na dnešný híringový reparát. Pritom je vyšetrovaná vo viacerých finančných kauzách a na opakované otázky týmto smerom iba odpovedala, že odstúpi až po prípadnom konečnom verdikte súdu odvolávajúc sa na prezumpciu neviny. To sa mi aj vzhľadom na to, že európski komisári by mali byť príkladom osobnej integrity – zdá veľmi málo. Navyše som si nevedel predstaviť ako sa bude môcť v tomto kontexte sústrediť na riadenie takého rozsiahleho postu, ktorý mal zahŕňať takmer všetko, od priemyselnej politiky, cez vnútorný trh, obranu, kozmos až po audiovizuánu politiku.

Som rád, že nie som sám, kto zahlasoval proti jej schváleniu, hoci sa aj v našej frakcii ozývali hlasy, že tým ohrozíme ustanovenie novej Európskej komisie. Neohrozíme. Naopak, ak by sme ju dnes schválili, možno by bolo ohrozené schválenie celej komisie pri konečnom hlasovaní. Na záver chcem len zdôrazniť, že proti Sylvie Goulard som nehlasoval, lebo je Francúzska alebo že patrí do Makronových liberálov (Renew Europe) a to som vysvetlil aj mojim francúzskym kolegom, ale preto, že som presvedčený, že s takou váhou podozrení na pleciach ašpirujúc o také významné (podľa mňa najrozsiahlejšie) portfólio v európskej exekutíve nie je na tento post tým pravým kandidátom a už vôbec nie v tejto dobe, keď ľudia oprávnene nechcú v tomto smere vidieť žiadne ďalšie prešlapy.