A hlavne oveľa skôr akoby ste to vzhľadom na zaplatenú cenu čakali? Nemýlite sa a potvrdzujú to rôzne európske prieskumy.

O to viac som rád, že dnes, síce rozdielom iba dvoch hlasov, prešiel v pléne „pozmeňovák“, ktorého som bol spoluautorom a ktorý vyzýva na zákaz používania postupov zámerne skracujúcich životnosť výrobkov.

Ide v podstate o staré známe „kazítka“ v domácich elektrospotrebičoch, ktorých existenciu ešte nedávno mnohí označovali za hoaxy. Stojí za to poznamenať, že pravicové spektrum europarlamentu hlasovalo v prevažnej miere proti tomuto zákazu.

V rámci balíka opatrení podporujúcich postavenie spotrebiteľov sme sa vyslovili aj za zavedenie práva na cenovo dostupnú opravu odborným servisom, ako aj za záruku na náhradné diely platnú v celej EÚ. Takisto sme opakovane vyzvali na zavedenie jednej univerzálnej nabíjačky na mobilné telefóny, čím by sa výrazne znížila produkcia elektronického odpadu.

Vyslovili sme sa aj za rozšírenie práv v oblasti podávania žalôb na obchodníkov. Nielen na Slovensku, ale v rámci celej Európskej únie bude môcť občan v prípade poškodenia jeho spotrebiteľských práv iniciovať kolektívne právne konanie aj prostredníctvom splnomocnených subjektov, najmä spotrebiteľských organizácií. Už si spotrebiteľ nebude musieť hovoriť, že proti veľkej firme nemá šancu uspieť.