Som veľmi rád, že prvým tohtoročným komisárom, s ktorým sme v rámci zasadania našej politickej skupiny diskutovali, bol práve Maroš Šefčovič, ktorý určite zohrá dôležitú úlohu vo formovaní našej budúcnosti v Európskej únii.

Túto príležitosť som využil na to, aby som okrem položených otázok ocenil a kolegom pripomenul, že práve dohodu o dlhodobom tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou sa aj jeho veľkou zásluhou podarilo uzavrieť o 5 minút 12, čiže v posledný deň roka 2019. Táto dohoda nám zabezpečuje istotu, že dodávky plynu na Slovensko cez Ukrajinu budú pokračovať aj nasledujúcich 5 rokov. Význam tejto udalosti podčiarkuje aktuálna kríza vyvolaná zabitím iránskeho generála Suleimaniho na pôde iného štátu.

Práve výzvy, ktoré pred nami stoja, ako prechod k zelenšej a na nových technológiách založenej ekonomiky, či klimatické zmeny sú oblasti, ktoré môže veľmi pozitívne ovplyvniť aj Maroš Šefčovič, ktorý je okrem iného zodpovedný aj za tzv. strategický výhľad a megatrendy. Zmeny sa totiž dotknú nás všetkých a je nevyhnutné riešiť tak budúcnosť strednej triedy ako aj nutnosť pripraviť občanov na transformáciu pracovného trhu. Hrozí nám totiž, že v priemere môže prísť o prácu až 50-70 % ľudí, ktorých musíme prípraviť na iné typy prác.

7. január 2020