Hovorili, že keď ide o zdravie, geopolitika musí ísť bokom. Ale aj tak zaobstaranie zjavne účinnej a bezpečnej vakcíny Sputnik V (najmä v porovnaní s nakupovanou Astra-Zeneca) neschválili. Vyhovárajú sa na veto jedného koaličného partnera.
Pozor, ja nehovorím, že už zajtra máme začať pichať ľuďom Sputnik V, ale som presvedčený, že uzavretie predkupných zmlúv s dodávateľom Sputniku V čakajúc na súhlas, či už Európskej liekovej agentúry (EMA), alebo aspoň jej slovenského pandanta (ŠUKL), je to minimum, čo môže stále (a mala by čo najskôr) slovenská vláda urobiť. Presne takto postupovala aj Európska komisia, keď v mene celej Únie už dávno uzavrela predkupné zmluvy s viacerými nádejnými výrobcami a dodávateľmi vakcín, z ktorých doteraz mnohí neprešli európskym schvaľovacím procesom.
Sputnik podľa preméra neprešiel na vláde kvôli vetu jedného koaličného partnera. Zaujímavé je, že keď dvaja menší koaliční partneri (aspoň podľa nich) nesúhlasili s celoplošnými testovaniami, vláda ich aj tak schválila a oni sa vyhovárali, že nemajú blokovaciu menšinu. Teraz ju odrazu má už aj jeden koaličný partner.
Ten tvrdí, že mu ide o zdravie ľudí, aby sa naši občania nestali pokusnými králikmi, hoci pri opakovaných celoplošných testovaniach, nerealizovaných nikde na svete, sme nimi mohli byť. Vyhovárajú sa na to, že Európska lieková agentúra Sputnik ešte neschválila. Ale ako ho aj mohla, keď o jeho schválenie nikto nepožiadal, ani jeho výrobca (ten má odbyt zabezpečený po celom svete, že nestačí ani vyrábať), ale ani jeden z členských štátov a ani Európska komisia. Európska lieková agentúra tak ani nezačala jeho hodnotenie a podľa mojich informácií, Sputnik ani nie je v jej hľadáčiku. Vyhovárajú sa na jednotný postup EÚ. Ale ten sa aj tak bohužiaľ v praxi nedodržuje.
Je pravda, že odsúhlasenie vakcíny národným kompetentným orgánom by bolo vybočením zo zvoleného spoločného postupu EÚ v prípade obstarávania vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktorý už aj tak porušilo Maďarsko a na dobrej ceste je aspoň jeden ďalší členský štát.
Ale to teraz nie je vôbec podstatné. Hlavné je, že by nešlo o porušenie žiadnej smernice alebo nariadenia a nečakal by nás za to žiadny postih. Schvaľovanie vakcín a liečiv je stále aj v kompetencii príslušných národných orgánov, tak o čo tu potom ide?
O čo tu ide v čase, keď už niekoľko týždňov vedieme smutný rebríček počtu úmrtí na jeden milión, o čo tu ide v čase, keď nedokážeme dohodnuté množstvá vakcínových dávok zo strany EÚ dostať na naše územie? V tomto čase, keď nám v nemocnici umiera na COVID-19 každý tretí až štvrtý pacient, by si slovenskú vládu nedovolil za takýto jednostranný krok naozaj nikto kritizovať.
Ak Štátny ústav pre kontrolu liečiv posúdi v prípade Sputniku V všetko, čo posúdiť má a dá svoj súhlas, pochybovači o účinnosti a bezpečnosti tejto vakcíny by stratili poslednú muníciu v streľbe na ňu. Obávam sa totiž, že im ide hlavne o to, aby sme sem náhodou nejaký ruský výrobok nedostali, najmä ak mnohí dokonca aj vakcínu, ktorá môže zachrániť tisíce ľudských životov, označujú za “ruskú geopolitickú zbraň”.
A aj keď nie som lekár, ani epidemiológ a som iba europoslancom, ktorý trošku rozumie niektorým európskym procesom, myslím si, že uzavretie predkupných zmlúv s dodávateľom Sputniku V čakajúc na súhlas, či už EMA alebo aspoň jej slovenského pandanta (ŠUKL), je to minimum, čo môže ešte stále (a mala by čo najskôr) slovenská vláda urobiť.
P.S. Vždy som uprednostňoval hľadanie a aplikovanie vhodnej účinnej liečby a vždy som dúfal, že sa za rok od splanutia pandémie sa taká účinná liečba aj nájde, ale nestalo sa. Bohužiaľ ešte ani dnes sa lekári nevedia dohodnúť ani na tom, či je lepšie v prípade ochorenia rôznymi imunostimulantmi ako je isoprinosin imunitu “napumpovať” alebo ju tlmiť imunupresívami, vrátane kortikosteroidov, respektíve kedy je vhodné od stimulovania imunity prejsť k jej potláčaniu. Lekári sa pohybujú na veľmi krehkom ľade a preto ak chceme zabrániť tisícom ďalších obetí, nepomôžeme si bez urýchlenia vakcinácie.
Aj keď nepatrím medzi horlivých propagandistov očkovania, v tejto situácií by som si jeho význam naozaj nedovolil spochybňovať. Nehovoriac o tom, že tým uľahčíme fungovanie nemocníc a urýchlime vytúžený návrat ľudí, vrátane našich detí a celej spoločnosti, do normálu.