18. október 2019

Po štyroch pracovných dňoch v Bruseli a dnešnom dni v Bratislave cestujem ako zvyčajne do mojej rodnej Štiavnice. Už na D1 je riadna zápcha, cesta teda bude dlhšia ako zvyčajne.

Tak ako je jasné, že po rozhodnutiach z tohto týždňa v Bruseli, bude dlhšia aj cesta k prevzatiu moci novou Európskou komisiou, keďže budú potrebné dodatočné vypočúvania vymenených kandidátov na komisárov.

Rovnako bude dlhšia cesta k brexitu, lebo ani dosiahnutá nová dohoda medzi EÚ a UK nebude mať zajtra veľa šancí na úspech v britskej snemovni. Dlhšiu cestu do EU budú mať aj Mácedonci a Albánci, lebo rokovania o podmienkach vstupu boli odložené.

Už od pondelka budem na plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu. Aj tam sa k mnohým veciam, aj k brexitu, môže cesta ďalej predĺžiť, ak dosiahnutú dohodu na tomto rokovaní neschválime… Myslím si ale, že už zajtra ju neschváli ani britská snemovňa, keďže okrem konzervatívcov sa žiadnej z ostatných strán nepáči. Dokonca aj keby táto dohoda prešla zajtra v Británii a budúci týždeň aj v Európskom parlamente, neznamená to automaticky jej schválenie… na to treba ešte v Británii prijať patričnú legislatívu, a tak je takmer isté, ako to opakovane hovorím už od svojho zvolenia v máji, že k žiadnemu brexitu do 31. októbra nedôjde.