Prihára a prihára všade, nielen na Slovensku, aj keď u nás uvidíme, na čom naozaj sme, až po tomto experimentálnom celoplošnom pretestovaní obyvateľov Slovenska antigénovými testami. Niežeby sme vôbec nevedeli na čom sme teraz, lebo vieme, že nie sme na tom dobre, ale uvidíme, akým smerom sa to posunie po tejto bezprecedentnej mobilizácii. Nechcem to teraz celé komentovať, chcem sa totiž venovať širšej korona-európskej dimenzii.

Európsky parlament včera rozhodol, že všetky schôdze plenárnych zasadnutí, výborov, politických skupín sa budú odteraz konať iba v online verzii a sekretariát spolu s vedením EP silno odrádza europoslancov od fyzickej prítomnosti v sídle parlamentu.

Asi to to nebude náhoda, keďže práve dnes večer belgická vláda rozhodla o zavedení tvrdého lockdownu, prísnejšieho ako je v súčasnosti ten náš “polovičatý”. Belgicko sa v týchto dňoch spolu s Českou republikou, (oba štáty s podobným počtom obyvateľov -10,5-11,5 miliónov) pretekajú o nelichotivé prvenstvo v Európe, tak v počte infikovaných na jeden milión, ako aj (bohužiaľ) v počte mŕtvych na jeden milión. Mimochodom, Belgicko má na počet obyvateľov ďaleko najvyšší aj celkový počet obetí vírusového ochorenia COVID-19.

Situácia sa naozaj postupne zhoršuje všade, ale vo viacerých štátoch menším tempom ako v Belgicku, ČR alebo na Slovensku. Vo viacerých krajinách pristupujú nielen k uzavretiu všetkých reštaurácií a kaviarní, ale aj k zákazu vychádzania od večerných do ranných hodín. Aj keď u nás je vychádzanie práve v nočných hodinách dovolené.

Medzi vládami členských štátov EÚ a európskymi inštitúciami panuje ale zhoda, že k zatváraniu hraníc sa nebude pristupovať, lebo takýto krok údajne neprispel k potlačeniu šírenia koronavírusu ani na jar, a navyše sťažil fungovanie vnútorného trhu EÚ.

Všetci ale volajú po lepšej koordinácii postupov testovania, dĺžky trvania karantény a každý už čaká na účinné vakcíny. Je pravdou, že na mnohých miestach sa hovorí aj o využití antigénových testov, ktoré sú známe krátkosťou a jednoduchosťou vyhodnotenia, ale aj veľkou nepresnosťou.

Keďže na lieky založené na protilátkach si ešte musíme počkať a pritom choroba sa šíri, všetci čakajú na vakcínu. Podľa najnovších odhadov Generálneho riaditeľstva EK pre zdravie by sa prvé vakcíny mohli dostať k veľmi obmedzenému počtu ľudí na prelome tohto roka.

Predpokladá sa, že pre polmiliardovú EÚ bude vtedy k dispozícii iba okolo 40-50 miliónov dávok. Európska komisia má podpísané predkupné dohody s tromi farmaceutickými gigantami v hodnote okolo jednej miliardy eur a na spadnutie sú kontrakty s ďalšími farmafirmami.