Tak, ako som to niekoľkokrát predpovedal v rozhovoroch pre rôzne televízie, ale aj tu na FB, k žiadnemu brexitu do stanoveného termínu (‪31.októbra‬) ani tentoraz nedôjde. Britský premiér Boris Johnson, ktorého iní citovali, že radšej zomrie, akoby sa brexit nemal uskutočniť, prehral v noci v britskej snemovni viacero bitiek a aj ustúpil.

Dnes je jasné, že ak Johnson do 19.10. nedosiahne novú – pre britský parlament prijateľnú – dohodu o brexite (čo isto nedosiahne), bude musieť požiadať o ďalší odklad. Dohoda, ktorú britská vláda vyjednala s EÚ je totiž pre britský parlament neprijateľná. V noci prijatý zákon o znemožnení brexitu bez dohody (neriadeného odchodu z EÚ) musí síce ešte podporiť aj horná snemovňa, myslím si však, že sa žiadneho divokého brexitu počas sviatku “Všetkých svätých” obávať nemusíme. Strašenie hroziacim rýchlým zavedením hraničných kontrol, nedostatkom potravín a liekov a vyhadzovaním nebritských študentov a pracovníkov je tak úplne neopodstatnené.

Neubránim sa ani prehlbovaniu môjho stáleho pocitu, ktorý som nadobudol ešte pred vyhlásením referenda v júli 2016, že k žiadnemu brexitu nikdy nedôjde a ak niekedy áno, tak vtedy bude Európska únia vyzerať inak ako teraz.

5. september 2019