Brexit, boj s dezinformáciami, odsúdenie totalitných režimov v rámci historického povedomia, porušovanie ľudských práv a navýšenie rozpočtu pre študentské pobyty na európskych univerzitách dominovali prvému zasadnutiu Európskeho parlamentu po letnej prestávke. Vo vyhlásení k brexitu sme sa zaviazali v rokovaniach s Veľkou Britániou chrániť súčasnú úroveň práv pre našich občanov, teda aj Slovákov a Sloveniek, študujúcich, pracujúcich alebo podnikajúcich na britských ostrovoch bez ohľadu na to, akým spôsobom by chcela Británia opustiť Európsku úniu. Ďalší posun brexitu z konca októbra na nový dátum bude možný iba ak s dobre odôvodnenou žiadosťou príde britská vláda. Dnes musíme byť pripravení na všetky scenáre.
Toto zasadnutie EP slúžilo aj na pripomenutie si 80.výročia vypuknutia druhej svetovej vojny a udalostí, ktoré jej predchádzali. Okrem odsúdeniahodného paktu Ribbentrop-Molotov, ktorým si Hitler so Stalinom podelil priestor medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom som v diskusii poukázal aj na Mníchovskú dohodu, ktorá tomuto paktu predchádzala a v ktorej najväčšie európske demokracie Francúzsko a Nemecko obetovali Hitlerovi z krátkozrakých výhod vtedajšie Československo a dovolili mu ho tak rozkúskovať.
Som veľmi rád, že najmä zásluhou našej frakcie sa nám podarilo navýšiť finančné prostriedky na program Erasmus plus a umožniť tak väčšiemu počtu študentov, aby si mohli zvýšiť svoju odbornosť a nadviazať kontakty na prestížnych európskych univerzitách. Čaká ma 900 km do Bratislavy, kde mám viacero pracovných stretnutí. Budúci týždeň sa pripravujeme na vypočúvania kandidátov na komisárov. Grilovať budeme aj slovenského kandidáta Maroša Šefčoviča, ktorého som aj osobne ubezpečil o mojom presvedčení, že týmto grilovaním s prehľadom a úspešne prejde.
20. september 2019